Spotkanie z “Łowcą jeleni”...
Listopadowe spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego już za nami. Tym razem mieliśmy przyjemność skupić naszą uwagę ...
Od 1 lipca do 30 sierpnia w bibliotekach dziecięcych realizowana była Akcja Lato 2005 , która w tym roku przebiegała ph. GORZÓW W KOLORACH TĘCZY-NAD WSZYSTKO INNE KOCHAJ MIASTO RODZINNE, której celem było przybliżenie młodym czytelnikom dziedzictwa kulturowego oraz świadomość własnych korzeni. Poprzez uczestnictwo planowaliśmy osiągnięcie następujących celów szczegółowych: poznanie miasta i umiejętność poruszania się po nim, uświadomienie wpływu wartości związanych z kulturą miasta na życie poszczególnych osób, rozwijanie emocjonalnych związków ze środowiskiem lokalnym, wykształcenie szacunku dla dorobku przeszłych pokoleń, uświadomienie poczucia odpowiedzialności za kształt i przyszłość miasta. Aby dzieci poznały miasto w którym mieszkają, zaplanowano tematy dla poszczególnych placówek :
• Biblioteka Kota Filemona – ZABYTKI ARCHITEKTURY
• Biblioteka Ducha Bajducha – POMNIKI I TABLICE PAMIĄTKOWE
• Biblioteka Reksia – MOSTY I MOSTKI
• Biblioteka Bolka i Lolka – PARKI I SKWERY
• Biblioteka Pana Kleksa – AKWENY WODNE
• Biblioteka Borejkowo – WSPÓŁCZESNE BUDOWLE
• Biblioteka Wróbelka Elemelka – KOŚCIOŁY I KAPLICE
• Biblioteka Koszałka Opałka – PATRONI ULIC
• Biblioteka Plastusia -POMNIKI PRZYRODY
Biblioteki dziecięce zaprosiły swoich czytelników na wspólne zwiedzanie miasta, poszukiwanie najstarszych pomników przyrody, ulic znanych gorzowian, poznały dzieje pomników i tablic pamiątkowych, historie zasług osób którym zostały poświęcone, zapoznały się z rolą Warty w rozwoju miasta na przestrzeni wieków, zwiedziły stare i nowe mosty i mostki, najciekawsze zabytki architektury.
Efektem końcowym są pięknie wykonane prace tematyczne w różnych formach.Czytelnicy Biblioteki Bolka i Lolka wykonali kolorową mapę naszego miasta,zaznaczając parki i skwery i ogrody,są albumy o mostach i mostkach, współczesnych budowlach i kościołach.Warto zobaczyć miniaturowe pomniki wykonane przez czytelników Biblioteki Ducha Bajducha i największą pracę – replikę murów obronnych, które z jednej strony prezentują wiek XIX, a z drugiej współczesność naszego miasta. Są również wykonane przez dzieci plakaty, wykonane różnorodną techniką, ale w każdej pracy widać zaangażowanie i zapał młodych twórców. Prace będą eksponowane w bibliotekach dziecięcych w późniejszym terminie.
Mogą być one inspiracją do tworzenia podobnych form wizualno-edukacyjnych.
Znany gorzowski fraszkopisarz Jan Gross, który jest przyjacielem Biblioteki Ducha Bajducha zainspirowany pracami dziecięcymi, napisał wiersz ” O pomnikach” prezentowany poniżej:
TAKIE W NARODOACH SĄ NAWYKI,
ŻE LUDZIOM STAWIA SIE POMNIKI,
LECZ TYM NAJBARDZIEJ ZASŁUZONYM,
BY OBRAZ ICH BYŁ UWIECZNIONY.
I W CAŁYM NASZYM PIĘKNYM KRAJU
PRZESTRZEGA SIĘ TEGO ZWYCZAJU.
CZY TO WARSZAWA,GDAŃSK CZY KRAKÓW
WSZĘDZIE POMNIKI SĄ RODAKÓW.
MYŚLĘ,ŻE CZAS JUŻ NADSZEDŁ WRESZCIE,
BY WSPOMNIEĆ O TYCH W NASZYM MIEŚCIE.
JEST POMNIK PAWŁA DRUGIEGO,
PAPIEŻA WIELKIEJ CZCI GODNEGO.
UPAMIĘTNIONY ZOSTAŁ TUTAJ
PRZEZACNY BISKUP-WILHELM PLUTA.
JEST TAKŻE MICKIEWICZA POMNIK,
WIĘC NIKT JUŻ O NIM NIE ZAPOMNI.
A SZYMON GIĘTY- BARD UROCZY
TUŻ PRZY PARKU FAJERKĘ TOCZY.
I CHOĆ TYCH OSÓB NIE MA Z NAMI
POMYŚLMY O NICH SOBIE CZASAMI.
WARTO IM CZASU TROCHE POŚWIĘCIĆ,
BY CIĄGLE ŻYLI W NASZEJ PAMIĘCI.