Chusta Romni
14 sierpnia 2013 r. uczestnicy wakacyjnego projektu „Gorzów – mozaiką wielu kultur”, realizowanego przez WiMBP, wzięli udział w warsztatach plastycznych ph. „Chusta Romni”. Podążając śladami kultury Romów, poznając ich dzieje, tradycje i obrzędowość, nie można było pominąć ich tradycyjnego stroju, który pomału zanika, pozostając właściwym przede wszystkim dla kobiet. Aby zrozumieć tę trwałość używania kobiecego stroju – do dzisiaj bowiem spódnica cygańska pełni pewną rolę obyczajową – należy odnieść się do innych elementów kultury Romów – głównie do pojęcia tzw. skalania, które stanowi jeden z centralnych elementów systemu romanipen, niepisanego kodeksu postępowania tej społeczności.
Innym charakterystycznym elementem stroju cygańskiego jest chusta – kolorowa, kwiecista, bogato zdobiona. I właśnie na kolejnych warsztatach postanowiliśmy jej poświęcić swoją uwagę.
Pod kierunkiem plastyczki Anny Wojciechowskiej – Magdy oraz grafika Rafała Magdy uczestnicy warsztatów, wykorzystując specjalne szablony, malowali i zdobili odpowiednio przygotowane chusty. Użyli do tego specjalnych farb, flamastrów i pasteli przeznaczonych wyłącznie do malowania tkanin.
Uczestnicy zajęć przekonali się, że technika zdobienia tkanin nie jest sztuką łatwą, zatem prowadzący warsztaty nie szczędzili podpowiedzi, jak się z nią zmierzyć.
Mariola Merxmüller
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego