Spotkanie z “Łowcą jeleni”...
Listopadowe spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego już za nami. Tym razem mieliśmy przyjemność skupić naszą uwagę ...
Badania archeologiczne w Santoku prowadzono w latach 1958-1965, a dopiero niedawno ukazała się wielka księga z ich wynikami. Ponad pół wieku po zakończeniu prac odkrywkowych. Dużo, a jednak niewiele w stosunku do okresu, jakich te badania dotyczyły. Podczas prac wykopaliskowych gromadzono wszystko, co dotyczyło tego grodu od połowy VIII do połowy XIII wieku, a także w pełnym średniowieczu.
*
Zdaniem archeologów Santok to stanowisko kluczowe dla poznania historii i kultury północno-zachodniej Wielkopolski. Archeolodzy zdokumentowali niezakłócony układ średniowiecznych nawarstwień kulturowych i pozyskali różnorodny zestaw źródeł, co pozwoliło na analizę wielu aspektów życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Santoka.
Tak długi czas dzielący zebranie od opracowania materiału ma też plus. Teraz zastosowano nowe techniki badawcze, które pozwoliły na ściślejsze datowanie znalezionych obiektów.
*
Księgę „Santok. Strażnica i klucz królestwa polskiego. Wyniki badań z lat 1958-1965” wydano w monumentalnej serii „Origines Polonorum”, którego wydawcą jest Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Wcześniej wydano tomy poświęcone najdalszej przeszłości Lublina, Kołobrzegu, Szczecina, Przemyśla, Płocka, Gniezna. Na tej liście jest także Międzyrzecz z wynikami badań nad grodem i zamkiem w IX-XIV wieku. Księgę jemu poświęconą wydano w 2015 r. a naukową jej redakcję prowadził prof. Stanisław Kurnatowski. Księga o Santoku jest trzynastą w tej serii.
*
Redaktorem naukowym „Santoka” jest dr Kinga Zamelska-Monczak, która od 2007 r. prowadzi najnowsze badania w Santoku, a pracuje w Ośrodku Studiów Pradziejowych i Średniowiecznych Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Prezentację badań podzielono na dziewięć rozdziałów, a do księgi dodano płytę z mapami i ilustracjami omawianych obiektów.
*
Zawartość kolejnych rozdziałów:
*
Monumentalne wydawnictwo: duży format, aż 500 stron, wiele rysunków i fotografii, obszerne omówienia każdego tematu. Dla specjalistów źródło podstawowe, dla zwykłych czytelników – dużo ciekawych informacji. Dla gorzowian – duma, że tak blisko nas jest jeden z ośrodków najważniejszych dla najwcześniejszej historii Polski. Dla wszystkich – zaproszenie do zwiedzenia nowej wystawy w wyremontowanym Muzeum Grodu Santok w Santoku. Tam na własne oczy można zobaczyć to, o czym piszą naukowcy.
***
„Santok. Strażnica i klucz królestwa polskiego. Wyniki badań z lat 1958-1965”, seria „Origines Polonorum”, red. nauk. Kinga Zamelska-Monczak, wydawca Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2019, 502 s.