Spotkanie z “Łowcą jeleni”...
Listopadowe spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego już za nami. Tym razem mieliśmy przyjemność skupić naszą uwagę ...
XI Ogólnopolski Kongres Bibliotek „Dzieje Się!” zorganizowany był przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programy Rozwoju Bibliotek finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Pierwszy raz został zorganizowany w formule online na platformie Hopin. Podczas kilkugodzinnego wydarzenia, można było wysłuchać wystąpień prelegentów, nawiązać interakcje z innymi uczestnikami, zadać pytanie ekspertom, a także zapoznać się z ofertą dla bibliotek.
Przyszło nam żyć w hybrydowej rzeczywistości, na którą społeczeństwo nie było przygotowane. Globalne zatrzymanie, niepewność jutra. To spowodowało, że warto poszukiwać nowych rozwiązań, wdrażać nowe formuły działań, pomimo nieustannego strachu i lęku, bez odpowiedzi – kiedy to się skończy.
Na pytania: jak odnaleźć się w tej trudnej, nowej rzeczywistości? Skąd czerpać siłę i inspiracje do dalszych działań? Jak budować relacje z innymi, ale przy tym wszystkim nie zapomnieć o sobie, o swoich marzeniach i o tym, co jest dla nas ważne, szukano odpowiedzi i szans na rozwój podczas wirtualnych sesji Kongresu Bibliotek.
Ta zmiana właśnie się dzieje! Bądźmy razem! Taki apel wybrzmiał 9 grudnia 2020 r. Żeby razem przyjrzeć się temu, co istotne z różnych perspektyw. Wspólnie doświadczać i rozmawiać o tym, jak być bardziej uważnym na potrzeby drugiego człowieka.
W pierwszej części – „Poznajmy się!”, na pytanie: Jak literatura reaguje na rzeczywistość? odpowiadały: Sylwia Chutnik, pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, działaczka społeczna; Renata Lis, pisarka, tłumaczka i Wojciech Szot, autor, krytyk, dziennikarz, wydawca.
Podczas przerwy zachęcano do korzystania z przygotowanego panelu, który zawierał kilka opcji do wyboru: pytanie do eksperta, wymianę doświadczeń zawodowych z innymi uczestnikami kongresu na czacie lub sprawdzić przygotowaną ofertę dla bibliotek.
Odbyły się dwa główne bloki sesyjne, z których można było wybrać jednego z trzech prelegentów w każdym bloku, lub przełączać się w trakcie. Część główna dotyczyła „Facylitacji online. Jak rozruszać warsztaty na ekranie?”.
Na zakończenie XI Kongresu Bibliotek wystąpił gość specjalny Filip Springer, polski reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Regularnie publikujący w tygodniku „Polityka”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury. Autor takich książek jak: Miedzianka: historia znikania, 13 pięter, Wanna z kolumnadą: reportaże o polskiej przestrzeni. Spotkanie autorskie poprowadził Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, prowadzi Radio Książki, można go również usłyszeć w podcaście „8.10” oraz Radiu Nowy Świat, a dawniej w radiowej „Trójce”.
Każde spotkanie, czy to online, czy stacjonarnie, prowokuje do pewnych przemyśleń, do zmiany świadomości, chęci poszerzenia swojej wiedzy, a przede wszystkim do poznania wspaniałych ludzi.
Hasła, które zostały w mojej pamięci po Kongresie Bibliotek, to: biblioteka jest kobietą, wrażliwą na innych ale i zdecydowaną i stanowczą. Bibliotekarze są kreatywni i pewni siebie lecz wciąż niedoceniani. Biblioteki mają szansę napisać teraz kolejny rozdział pomimo trudności i wyzwań jakie stoją przed nimi. Sprzęt, szkolenia, nowe technologie, plany rozwoju – to dzieje się!
Beata Toruńska