Podziękowanie
Od połowy 2019 roku prezentowałam tu książki tematycznie lub miejscem zamieszkania autora związane z Gorzowem ...
„Mały słowniczek turystyczno-krajoznawczy powiatu gorzowskiego” zawiera niezbędne informacje dla turystów.
*
Pierwszy rozdział prezentuje „Obszary przyrodnicze prawnie chronione”, a więc najpierw duże zespoły: Park narodowy i park krajobrazowy „Ujście Warty”, Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy, zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Jezioro Wielkie”, a potem 10 rezerwatów przyrody. Każdy obiekt opisany krótko, ale z jego historią i szczególnymi walorami.
*
Część druga to „Mały słowniczek krajoznawczy Ziemi Gorzowskiej”, a w nim prezentacja miejscowości z ich historią i tym, co w nich warto zobaczyć. Dużo historii, ale także ciekawostki, legendy, anegdoty i ludzie. Jedyne co budzi zastrzeżenia to nieproporcjonalność w traktowaniu miejscowości. Bogdaniec i Czechów mają po półtorej strony, Kostrzyn zaledwie pół, a Witnicy nie ma wcale. Dlaczego? W nocie o Kostrzynie brak podstawowej dla turysty informacji o ciekawym Muzeum Twierdzy Kostrzyn, a oferta ogranicza się do: „W Bramie Berlińskiej mini Muzeum i Punkt informacji Turystycznej”. Tak było 15 lat temu, ale nie w 2020 roku, czyli roku wydania „Słowniczka”.
*
Mimo uchybień, których nie sposób się ustrzec, „Mały słowniczek” może być przydatny turystom, a także zachęcić do odwiedzenia miejsc niedalekich, a ciekawych. Wydany został w kieszonkowym formacie, liczy tylko 48 stron, a więc zawsze można go mieć pod ręką. Zawiera dużo zdjęć, co prawda niewielkich, ale czytelnych i dobrze wypełniających funkcję informacyjną.
Wydawcą książeczki jest Oddział PTTK Ziemi Gorzowskiej, ale z dodatkiem: „Publikację wydano z inicjatywy i sfinansowano ze środków Powiatu Gorzowskiego i Oddziału PTTK Ziemi Gorzowskiej”. Chwała więc Powiatowi, z panią starostą Magdaleną Słomińską za tę formę propagowania turystycznych walorów powiatu gorzowskiego.
***
Zbigniew Rudziński, „Mały słowniczek turystyczno-krajoznawczy powiatu gorzowskiego”, wyd. Oddział PTTK Ziemi Gorzowskiej, Mościce 2020, 48 s.