Spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki przy Wypożyczalni Głównej odbyło się 19.11.2013. Tematem była książka Romy Ligockiej "Dobre dziecko".
To książka autobiograficzna. Dzieciństwo i młodość Ligockiej przypadło na czas wojny i położyło się cieniem na dalszym życiu autorki. Prześladowanie Żydów, getto. Po wojnie czas, szczególnie dla Żydów, również nieprzyjazny, bowiem nowy system okazał się równie bolesny dla życia Romany i jej rodziny.
Po wojnie ojciec wraca z obozu, lecz zostaje aresztowany. Za łapówkę wychodzi z więzienia, ale dostaje udaru i umiera. Roma zostaje sama z matką. Wielu krewnych zginęło w obozach, inni wyjechali za granicę, a część wypiera się żydowskich korzeni. Matka Romy nawiązuje romans z żonatym mężczyzną. Związek nie spełnia jej oczekiwań. Nie spełnia się także jako matka, walczy o miłość … Popada w depresję. Córka czuje się samotna i odepchnięta, winna, że zawodzi matkę. Ma wyrzuty sumienia, cierpi na anoreksję. Staje się ofiarą nieuporządkowanego życia matki, która po przeżyciach wojny, stracie męża nie umiała się pozbierać i zacząć żyć na nowo. Chyba zbyt łatwo poddała się egoizmowi i własnym przeżyciom. Roma bardzo na tym ucierpiała. Dziewczyna staje wobec wielu problemów, które ją zdecydowanie przerastają. Jest sama, nie ma wokół nikogo bliskiego. Przesiąka licznymi kompleksami, złymi emocjami. Wszystko to po przeżyciach wojny staje się nieprzyjaznym gruntem na dorosłe życie … „Dobre dziecko” to opowieść o walce ze złymi stronami życia, licznymi ciosami, przełamywaniu barier, umiejętności "znalezienia się" w życiu z bolesnym bagażem.
"Wszyscy jesteśmy przedziwną mieszaniną strachu, słabości, dobrych intencji i złych uczynków "… ("Dobre dziecko")
19 grudnia 2013 zapraszamy na dyskusję o książce "Złodziejka książek" / Markus Zusak.