Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
11 stycznia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności odbyły się warsztaty biblioterapeutyczne dla dorosłych mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego, które miały na celu poszukiwanie mądrości życiowych płynących od kobiet, czyli naszych babć i prababć.
Jak babki i prababki, to i rodzina, a rodzina kiedyś pełniła zupełnie inną funkcję niż współcześnie. Kiedyś pełniła funkcję gospodarczą, zapewniając swoim członkom utrzymanie i ochronę, gdy nie istniał jeszcze system rent i emerytur. Różnica ta miała uświadomić uczestnikom warsztatów, że żyjemy w innych realiach i należy do tego podchodzić z pewnym dystansem i bez wyrzutów, że dzieci nas nie odwiedzają. Nie odwiedzają, bo one po prostu żyją w czasach, w których trzeba być wciąż „zajętym”, pracują na kilku etatach, często w innym mieście czy kraju. Nie mają czasu dla starszych rodziców, bo wychowują swoje późno urodzone dzieci. Dziś relacje społeczne są zupełnie inne niż kiedyś. Na pomoc tej generacji przychodzą instytucje społeczne czy kulturalne.
W kolejnej części warsztatów, uczestnicy podzielili się refleksjami dotyczącymi różnicy pokoleń, kim dla współczesnego pokolenia są dojrzałe kobiety, nestorki. Szukano odpowiedzi na pytania: Czy babcie i prababcie mogą jeszcze nas czegoś nauczyć? Czy warto pielęgnować tradycje, czy rzeczy mające wartość sentymentalną w obecnej dobie są na czasie?
Tekst: Beata Toruńska
Foto: Krzysztof Szymkowiak