Klimatycznie o Gorzowie
Klimaty bywają zmienne – towarzyskie, polityczne, związane z pogodą. Tym razem skupmy się na tym ...
Barlinek : miasto w puszczy nad jeziorem / [red. Katarzyna Mielcarek ; Barlinecki Ośrodek Kultury]. – Szczecin : PPH Zapol Dmochowski, Sobczyk, [2011]. – 120 s. : il. (gł. kolor.) ; 15×21 cm.
Fragment publikacji:
Parafia w Barlinku:
Ponad dachami Starego Miasta wznosi swój majestatyczny kształt wyniosła wieża kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Serca NMP. Świątynia stoi na wzgórzu kościelnym w pewnej odległości od Rynku. Miejsce jak każde inne, jednak najbardziej dostrzegalne w mieście, w samym jego centrum. Miejsce niezwykłe, gdzie łączy się życie codzienne z nadprzyrodzonym, bo kościół to dom samego Boga.
Po powrocie Polaków na te ziemie po II wojnie światowej kościół został poświęcony w obrządku rzymsko-katolickim l grudnia 1946 r. W ramach objazdu nowych Ziem Odzyskanych przybył do Barlinka 27 października 1947 r. Jego Eminencja Ks. Kard. August Hiond. Kościół Najświętszej Maryi Panny stał się ośrodkiem życia religijnego, ale nie tylko, stał się miejscem społecznej integracji ludzi przybyłych tu z różnych stron kraju – tutaj pogłębiły się więzy łączące ich ze sobą nawzajem, tutaj też pozwalały przetrwać nadchodzącą trudną epokę.
Jako pierwszy do Barlinka przybywa ks. Antoni Purol. Nie jest on jednak długo w Barlinku. Zastępuje go zaraz ks. Józef Czapran, który przez następne lata duszpasterzuje. W 1951 r. zostaje on proboszczem nowo powstałej parani pw. Niepokalanego Serca NMP aż do 1952 r. Po nim kolejni proboszczowie prowadzą lud Boży do Nieba: ks. Leon Izdebski w latach 1952-1956 i ks. Józef Wileński w latach 1956-1961. 22 listopada 1961 r. do parafii przybywa ks. Franciszek Morawski, aby przez 33 lata pełnić urząd proboszcza. Obecny proboszcz ks. Bronisław Lose urząd proboszcza piastuje od l lipca 1994 r.
65 lat duszpasterstwa w Barlinku oraz 60 lat parafii pw. Niepokalanego Serca NMP to nie tylko historia kościoła i parafii jako instytucji, ale przede wszystkim to historia ludzi, którzy tworzyli i tworzą tę parafię. Lata istnienia parafii to tysiące ochrzczonych dzieci i pobłogosławionych małżeństw, tysiące parafian, którzy przyjęli sakrament bierzmowania, wielu chorych przystępujących do sakramentu umocnienia, tysiące spowiedzi, mnóstwo udzielonych Komunii św. oraz wielu parafian odprowadzonych na miejsce spoczynku.
Parafia to również wiele spotkań, wyjazdów, wizyt kolędowych i rozmów. Nie sposób dziś przypomnieć wszystkich wydarzeń, które związane są z kościołem i parafią (…)