Baza Tożsamości Regionalnej
23 października 2019 r. odbył się IX Festiwal Filmowy “Baza Tożsamości Regionalnej” realizowanego wspólnie z Europe Direct z Zielonej Góry.
Tym razem z Warszawy przyjechali do nas przedstawiciele Fundacji 12 Gwiazd. Do nich należała moderacja pierwszej części spotkania. Zaprezentowany przez Fundację film dokumentalny pt. “Złączyć się z narodem” wywołał duże zainteresowanie wśród uczestników. Prezentacja i spotkanie jest elementem kampanii społecznej “Złączyć się z Narodem”, realizowanej przez Fundację “12 Gwiazd”, na rzecz akcji repatriacyjnej naszych Rodaków z Kazachstanu i byłych republik sowieckich. Film jest poświęcony tematowi repatriacji i opowiada o prawdziwym życiu Polaków w Kazachstanie, a także o ich wierze, dzięki której przetrwali oni 80 lat deportacji. Polacy zesłani z Kresów przez Stalinowskie NKWD w dalekie kazachskie stepy, byli zmuszani do najcięższej niewolniczej pracy w sowieckich kołchozach i łagrach. Zabrano im wszystko: rodzinę, dobytek, wiarę, godność wysyłając w bydlęcych wagonach tysiące kilometrów – do miejsca “gdzie niebo łączy się z ziemią”. Potomkowie polskich zesłańców mieszkają tam do dziś. Ekipa filmowa była w Kazachstanie kilkakrotnie, gdzie poznała wiele polskich rodzin oraz ich dramatyczne losy. Ci, którym udało się powrócić do kraju opowiadają o własnych przeżyciach, o trudnościach adaptacji w Polsce i rozstaniu z najbliższymi.
Uzupełnieniem tegorocznego Festiwalu była prezentacja filmu dokumentalnego “Losy zesłańców Sybiru” w reżyserii Henryka Okulewicza, przygotowanego przez Zarząd Główny Związku Sybiraków w Warszawie. Film prezentuje historię czterech masowych zsyłek Polaków w głąb Związku Sowieckiego w latach 1940-1941, tragiczne losy na Syberii i zawiłe drogi powrotu do Ojczyzny po ich zakończeniu. Po projekcji odbyło się spotkanie z gorzowskimi Sybirakami. Sybiraczki Maria Dratwińska (też prezes gorzowskiego Oddziału Związku Sybiraków) oraz Wanda Skarżyńska opowiedziały historię swojego dzieciństwa, które spędziły na Syberii. Opowieść o zimnie, braku chleba, śmierci i tęsknocie za ojczyzną wywołała wśród zgromadzonych szereg refleksji.
Dziękujemy za przybycie!