Spotkanie z “Łowcą jeleni”...
Listopadowe spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego już za nami. Tym razem mieliśmy przyjemność skupić naszą uwagę ...
23 października 2019 r. odbył się IX Festiwal Filmowy “Baza Tożsamości Regionalnej” realizowanego wspólnie z Europe Direct z Zielonej Góry.
Tym razem z Warszawy przyjechali do nas przedstawiciele Fundacji 12 Gwiazd. Do nich należała moderacja pierwszej części spotkania. Zaprezentowany przez Fundację film dokumentalny pt. “Złączyć się z narodem” wywołał duże zainteresowanie wśród uczestników. Prezentacja i spotkanie jest elementem kampanii społecznej “Złączyć się z Narodem”, realizowanej przez Fundację “12 Gwiazd”, na rzecz akcji repatriacyjnej naszych Rodaków z Kazachstanu i byłych republik sowieckich. Film jest poświęcony tematowi repatriacji i opowiada o prawdziwym życiu Polaków w Kazachstanie, a także o ich wierze, dzięki której przetrwali oni 80 lat deportacji. Polacy zesłani z Kresów przez Stalinowskie NKWD w dalekie kazachskie stepy, byli zmuszani do najcięższej niewolniczej pracy w sowieckich kołchozach i łagrach. Zabrano im wszystko: rodzinę, dobytek, wiarę, godność wysyłając w bydlęcych wagonach tysiące kilometrów – do miejsca “gdzie niebo łączy się z ziemią”. Potomkowie polskich zesłańców mieszkają tam do dziś. Ekipa filmowa była w Kazachstanie kilkakrotnie, gdzie poznała wiele polskich rodzin oraz ich dramatyczne losy. Ci, którym udało się powrócić do kraju opowiadają o własnych przeżyciach, o trudnościach adaptacji w Polsce i rozstaniu z najbliższymi.
Uzupełnieniem tegorocznego Festiwalu była prezentacja filmu dokumentalnego “Losy zesłańców Sybiru” w reżyserii Henryka Okulewicza, przygotowanego przez Zarząd Główny Związku Sybiraków w Warszawie. Film prezentuje historię czterech masowych zsyłek Polaków w głąb Związku Sowieckiego w latach 1940-1941, tragiczne losy na Syberii i zawiłe drogi powrotu do Ojczyzny po ich zakończeniu. Po projekcji odbyło się spotkanie z gorzowskimi Sybirakami. Sybiraczki Maria Dratwińska (też prezes gorzowskiego Oddziału Związku Sybiraków) oraz Wanda Skarżyńska opowiedziały historię swojego dzieciństwa, które spędziły na Syberii. Opowieść o zimnie, braku chleba, śmierci i tęsknocie za ojczyzną wywołała wśród zgromadzonych szereg refleksji.
Dziękujemy za przybycie!