,,Biała” refleksja nad życiem i przemijaniem
W ostatni listopadowy wtorek (28.11.2023 r.) książka „Biała elegia” Han Kang skłoniła czytelniczki z Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 1 do pochylenia się nad tematem śmierci, żalu i bólu po stracie najbliższych. Biel kojarzy się z ciszą, ze smutkiem, z zimnym lodem, ale też z dziecięca koszulką i pieluszką, z mlekiem matki, a także z bielą pustej kartki i ukojeniem, jakie może nadejść po jej zapisaniu.
Han Kang to pisarka południowokoreańska, autorka przejmującej powieści „Wegetarianka”, za którą w 2016 roku otrzymała nagrodę Bookera. „Biała elegia” jest jej bardzo osobistą książką. Być może poczucie wyobcowania, jakiego doświadczyła, gdy zamieszkała na kilka miesięcy w zimowej Warszawie, jej szary i surowy krajobraz dotknął ukrytych pokładów pamięci autorki. Miasto, które zostało zmiecione z powierzchni ziemi, zasypane gruzami, które zapłaciło najwyższą cenę za desperacką odwagę swoich mieszkańców, musiało poruszyć wspomnienia siostry, która zmarła na dwa lata przed urodzeniem Han Kang, a żyła zaledwie dwie krótkie godziny.
Pisarka w tej poetyckiej książce snuje opowieść o bieli, która na przekór światu, pozostaje nieskazitelna i którą chce ofiarować siostrze, składając jej hołd tą książką. Jednoczenie ma świadomość, że „(…) gdybyś Ty żyła, mnie by nie było. Skoro ja żyję, Ty nie możesz”.
Tekst i foto: J. Karaśkiewicz