„Bibliotekarka z Auschwitz” w Filii nr 1
„Książki nie leczą chorób ani nie mogą zostać użyte jako broń do pokonania armii katów, nie napełnią żołądka ani nie zaspokoją pragnienia. To prawda: kultura nie jest niezbędna do przeżycia, niezbędne są tylko chleb i woda. Tak, mając chleb do jedzenia i wodę do picia, człowiek przeżyje, ale jeśli nie będzie miał nic więcej, umrze cała ludzkość”.
17 września 2024 r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu książki omawialiśmy książkę „Bibliotekarka z Auschwitz”. Autor, Antonio G. Iturbe opierając się o prawdziwe losy czeskiej żydówki, napisał bardzo interesującą powieść historyczną. Dita Kraus jako czternastoletnia dziewczyna przeżyła getto w Teresinie, obóz zagłady Auschwitz-Birkenau i obóz pracy Bergen-Belsen. Ktoś mógłby powiedzieć, że nie miała prawa tego przeżyć… A jednak przeżyła. I to niewiarygodnie pięknie i owocnie. W Auschwitz jej siłą do życia i działania była funkcja odważnej bibliotekarki strzegącej ośmiu książek w tajnej szkole pod nosem strażników. Dita, dziś już 95. letnia Pani, odznacza się nadal niezłomnym duchem i niespożytą energią.
Książka ukazuje triumf życia nad śmiercią, sprawiedliwości nad okrucieństwem, siły ducha nad marazmem. Jest to fascynująca opowieść o tym jak w czasach upodlenia i terroru można pozostać człowiekiem.
Polecamy
Tekst i foto: Jolanta Karaśkiewicz