20.11.2024
Krzeszyce: Paderewski znany i nieznany
W atmosferze Narodowego Święta, 14 listopada 2024 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach, odbyło ...
„Czytelnie pod chmurką” w Gminie Bogdaniec – idea bookcrossing-u dotarła również do gminy Bogdaniec!
„Czytelnie pod chmurką” to pomysł zakładający powstanie małych, ogólnodostępnych miejsc funkcjonujących na zasadzie darmowych biblioteczek. Głównym celem utworzenia czytelni plenerowych jest zwiększenie dostępności kultury dla wszystkich mieszkańców gminy Bogdaniec. Budki mają na celu promocję czytelnictwa w przestrzeni publicznej, propagowanie dobrych nawyków jakimi są czytanie i promocja kultury. Dodatkowo „Czytelnie pod chmurką” mają charakter społeczno–ekologiczny, gdyż książki ubytkowane, jak również te, które czytelnicy przekazują w darze natomiast z różnych względów nie mogą być wprowadzone do księgozbioru biblioteki – zyskają drugie życie!
Jak to działa.
„Czytelnie pod chmurką” powstały na terenie gminy Bogdaniec. Utworzone budki wraz z ławkami, oświetleniem oraz pojemnikami na śmieci stworzyły miejsca integracji społecznej. Plenerowe czytelnie są odpowiedzią na potrzebę zrównoważonego rozwoju mieszkańców gminy Bogdaniec. Poprzez swoją lokalizację w skrajnych punktach bogdanieckich terenów względem położonej w Bogdańcu Gminnej Biblioteki Publicznej dają możliwość szerszego dostępu do dziedzictwa kulturowego, jakim jest słowo pisane w dowolnym momencie wybranym przez odbiorców. Mamy nadzieję, że będą często odwiedzane, wpłyną na rozwój czytelnictwa mieszkańców naszej gminy, a także będą doskonałym miejscem spotkań. Budki z książkami posiadają zamykane drzwi i szybę, dzięki czemu nie tylko odporne są na nieprzyjazne warunki pogodowe, ale również w bardzo wygodny sposób można zapoznać się z ich zawartością. Z budek korzystać mogą wszyscy chętni zarówno czytania, jak również dzielenia się książkami z innymi. To doskonała okazja, by odświeżyć swój księgozbiór.
Bookcrossing co to takiego?
Bookcrossing to sposób na popularyzowanie czytelnictwa i książek poprzez przekazywanie ich metodą „podaj dalej”. Myśl ta narodziła się w roku 2001 w Stanach Zjednoczonych. Ideę krążącej książki zapoczątkował Ron Hornbaker. Polega ona na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (budkach, czytelniach plenerowych itp.) po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Głównym założeniem bookcrossingu jest rozpowszechnianie literatury, jak również swoista podróż książek, w której najistotniejszym elementem jest to, ze są czytane.
Jak zrodził się pomysł?
Inicjatywa plenerowych czytelni w gminie Bogdaniec zrodziła się z pomysłu Anny Janasz-Durbajło – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu oraz Estery Piwońskiej-Fabianowicz – Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzyszczynce, dla których bliskie sercu są tematy integracji społecznej mieszkańców gminy Bogdaniec. Budki bookcrossingowe z roku na rok cieszą się co raz większą popularnością na terenie Polski, jak również w innych krajach. Dyrektor bogdanieckiej biblioteki podczas spotkań z dyrektorami bibliotek województwa Lubuskiego miała możliwość podpatrzenia pomysłu powstałych już plenerowych czytelni w innych gminach czy tez miastach. Dyrektorzy oraz bibliotekarze, którzy stworzyli takie miejsca i jako biblioteki sprawują nad nimi opiekę zaobserwowali społeczną przychylność do idei uwalniania książek oraz dawania im drugiego życia. Współpraca jaką prowadzi Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu poprzez działalność czytelniczą prowadzoną w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzyszczynce zrodziła u Pani Estery Piwońskiej–Fabianowicz pomysł, aby dwie z sześciu czytelni zlokalizowane zostały w niedalekim sąsiedztwie Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzyszczynce oraz budowanego w owym czasie Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Racławiu. Tak tez finalnie się stało, dzięki czemu również osoby o specjalnych potrzebach, będące uczestnikami i mieszkańcami wspomnianych instytucji mają możliwość udziału w inicjatywnie, mogą rozwijać czytelnictwo, współistnieć w życiu kulturalnym naszej gminy.
Z małego pomysłu zrodziło się duże działanie, którego rezultat przez kolejne lata będzie można obserwować na terenie naszej gminy. Warte uwagi są budki powstałe w wyniki realizacji projektu – od podstaw wykonał je pracownik bogdanieckiej biblioteki – pan Grzegorz Fabianowicz. Bibliotekarze GBP w Bogdańcu będą na bieżąco „UWALNIAĆ KSIĄŻKI”, których lokalizację znaleźć będzie można na „wirtualnych półkach”, śledzić ich dalszą podróż.
Więcej na temat bookcrossingu znaleźć można pod adresem: https://bookcrossing.pl/
Nad inicjatywą czuwać będzie Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu, która w miarę posiadanych zasobów książkowych będzie uzupełniała budki książkami oraz czuwała nad umieszczanymi przez użytkowników publikacjami. Zachęcamy do odwiedzania plenerowych czytelni!
„Czytelnie pod chmurką” zrealizowano w ramach programu Wzmocnij Swoje Otoczenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
Laureat: Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu.
Partner: Środowiskowo Domu Samopomocy w Krzyszczynce.
Więcej informacji o programie na stronie https://www.wzmocnijotoczenie.pl
Organizatorem programu są @Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., https://www.energetycznykompas.pl
Zespół GBP w Bogdańcu