04.12.2024
Cybinka: Promocja książki „Nigdy się n...
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Cybince, 26 listopada 2024 roku, odbyło się długo ...
Efektywne spędzenie czasu wolnego oraz zintegrowanie najmłodszych mieszkańców naszej gminy to główne cele, jakie przyświecały nam podczas ferii w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bogdańcu.
Uczestnicy warsztatów rozwijali nie tylko swoje zdolności manualne. Dzieci zrobiły wspaniałe bałwany ze skarpetek, kolorowe witraże walentynkowe oraz błyszczące maski karnawałowe. W bibliotece odbyła się również krótka lekcja biblioteczna, podczas której dzieci zapoznały się z rodzajami oraz formami książek. W ramach warsztatów każdy uczestnik miał możliwość wypełnienia karty bibliotecznej i zapisania się do biblioteki. Bajka „Noc w bibliotece” wprowadziła najmłodszych w świata teatrzyku Kamisibai. Dzieci poznały jego historię oraz spróbowały same napisać bajkę.
Ferie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bogdańcu to także zajęcia prowadzone przez wspaniałych ludzi z terenu naszej gminy, a także z poza niej. Uczestnicy warsztatów wzięli udział w zajęciach dotyczących pszczelarstwa prowadzonych przez Pana Pawła Kamińskiego. W trakcie zajęć dzieci poznały ciekawe informacje z życia pszczół, mogły samodzielnie wykonać świeczkę z wosku pszczelego oraz zrobić ule z kartonu. Warsztaty kulinarne prowadzone prze Pana Michała Filipczuka – kucharza Restauracji Pocztowa 13 pokazały dzieciom, że warzywa mogą być smaczne. Uczestnicy spróbowali marchewkowych kopytek z musem jabłkowo – marchewkowym, oliwą szczypiorkową, kwaśną śmietaną i chipsami pietruszkowymi, a na deser każdy otrzymał ciastko z kremem angielskim. Ciekawym doświadczeniem dla wielu dzieci była możliwość samodzielnego przygotowania dań pod okiem kucharza, okazało się, ze niektórzy uczestnicy mają smykałkę do gotowania.
Wraz z Panią Aldoną Bernacką – Starszą Specjalistką ds. edukacji leśnej Nadleśnictwa Bogdaniec dzieci przygotowały „pyzy” dla ptaków – kule tłuszczowo- nasienne. Wykonując pyszności dla naszych ptasich przyjaciół uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego ważne jest ich dokarmianie i jak robić to, by im nie zaszkodzić, a także poznali ciekawostki o leśnych zwierzętach. Dzięki strażakom z OSP Bogdaniec dzieci poznały zasady udzielania pomocy przedmedycznej. Zajęcia były przeprowadzone w bardzo ciekawy sposób, scenki dramowe pozwoliły „małym ratownikom” przećwiczyć oraz zapamiętać najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy. Piękne zdjęcia to efekt warsztatów fotograficznych prowadzonych pod okiem Pana Łukasza Krawczuka, który wprowadził dzieci w tajniki fotografii.
Wychodząc z założenia, że ruch to zdrowie, wprowadziliśmy również zajęcia sportowe do grafiku naszych ferii. Były wyścigi rzędów, harce na Sali zabaw urządzonej dzięki uprzejmość Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzyszczynce. Połączeniem ruchu i logicznego myślenia była gra terenowa, podczas której podzieleni na drużyny podopieczni pod przewodnictwem pracowników biblioteki ruszyli w poszukiwaniu ukrytych listów. Do każdego można było dotrzeć, po rozwiązaniu zagadki, a także zadania specjalnego (były łamigłówki, puzzle a także rymowanka do zapamiętania). Nasi uczestnicy spisali się wspaniale! Biblioteka wprowadziła również dzieci w świat nauki – przeprowadzając najróżniejsze doświadczenia. Były wybuchające wulkany, uciekające kolory, kolorowe masy plastyczne oraz eksperymenty z przenikaniem cieczy prowadzone przez „Szaloną bibliotekarkę”. Ochy i achy dobiegały z każdego zakamarka sali bibliotecznej.
Zwieńczeniem działań były bale karnawałowy dla uczestników warsztatów a także w kolejnym dniu dla dzieci z terenu Gminy Bogdaniec. Uśmiechy na twarzach uczestników to najlepsza nagroda za pracę włożoną w przygotowanie warsztatów, a także inspiracja do kolejnych pomysłów na wakacyjne warsztaty w bibliotece „Efekt domina”, tak w dwóch słowach najprościej i najbardziej „w punkt” opisać warsztaty podczas ferii w Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu. Zaczęło się od pomysłu pracowników, aby coś „fajnego” urządzić dla dzieci podczas ferii, dać pomysły naszym uczestnikom na efektywne spędzenie czasu wolnego, zintegrować najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Burza mózgów… I już po chwili głowy były pełne pomysłów, a na kartkach powstawały, co raz to nowsze zapiski. Dlaczego „efekt domina”? Nasz pomysł, zrodził kolejne jeszcze lepsze, nasze działania i serdeczność pociągnęły za sobą kolejne. W mgnieniu oka okazało się, że w naszej gminie, jak również poza jej terenem mamy tylu wspaniałych ludzi, tyle organizacji otwartych by działać na rzecz innych, że nasze początkowe „zapiski” przerodziły się w DUŻY plan warsztatów.
Zespół pracowników GBP w Bogdańcu