Brożek Dariusz: Międzyrzecz na starych pocztówkach

 

 

Brożek Dariusz: Międzyrzecz na starych pocztówkach = Meseritz auf alten Ansichtskarten. Cz. 2 / ze zbiorów Dariusza Brożka ; [aut. Dariusz Brożek, Andrzej Chmielewski ; tł. Marcin Dziewa]. – Międzyrzecz : Wydawnictwo Literat Andrzej Chmielewski, 2011. – 63 s. : il. ; 15×21 cm.

 

Wstęp
Od końca XIX wieku do schyłku lat 30. minionego wieku wydawaniem pocztówek zajmowało się co najmniej kilkunastu mieszkańców Międzyrzecza. Specjalizowali się w tym księgarze. Np. Carl Haug, który prowadził księgarnię w kamienicy na rogu obecnych ulic 30 Stycznia i Świerczewskiego. Dawniej to były ulice Hohestasse i Kirchstrasse (Wysoka i Kościelna). Autorami zdjęć byli miejscowi fotograficy. Np. Friedrick Meyer, który prowadził zakład w nieistniejącej już kamienicy na skrzyżowaniu ul. Wesołej i Świerczewskiego. Znanym fotografem był Richard Fischer, który wydawał też pocztówki. Przez kilkadziesiąt lat zajmował się fotografią studyjną. Do dziś w antykwariatach można kupić wykonane przez niego zdjęcia międzyrzeczan, ale także mieszkańców Wolsztyna i Międzychodu, gdzie miał filie swojego zakładu.
Niekiedy fotograficy sprzedawali te same klisze różnym osobom. Dowodem są dwie różne widokówki znajdujące się w moich zbiorach i przedstawiające bramę wjazdową do obrzyckiego szpitala. Są identyczne, na jednej jako wydawca widnieje Alexander Deuss, na drugiej zaś Ernst Kecker, właściciel składu papierniczego na rogu obecnych ul. Szkolnej i 30 Stycznia, gdzie obecnie znajdują się sklepy sportowy i wędkarski. Skąd znamy jego lokalizację? Z wydanej przez niego widokówki, którą prezentowaliśmy w pierwszej części naszej serii przedstawiającej Międzyrzecz na dawnych pocztówkach.
W drugiej połowie lat 30. na rynku pojawiło się wiele kart pocztowych przedstawiających jednostki wojskowe w Międzyrzeczu (Meseritz) i Kęszycy Leśnej (Regenwurmlager), a na początku lat 40. także obozy w Pieskach (Pieske) i Wysokiej (Hochwalde). Ukazywały budynki, ale także żołnierzy i wiwatujących na ich cześć cywili. Wydawcami były jednak osoby spoza Międzyrzecza – np. z Gubina, Kostrzyna czy Neuendorf koło Berlina, które wydawały także widokówki innych koszar z obecnego woj. lubuskiego. Np. ze Skwierzyny, Krosna nad Odrą czy Ciborza.
Dariusz Brożek