Klimatycznie o Gorzowie
Klimaty bywają zmienne – towarzyskie, polityczne, związane z pogodą. Tym razem skupmy się na tym ...
Brożek Dariusz: Międzyrzecz na starych pocztówkach = Meseritz auf alten Ansichtskarten. Cz. 2 / [aut. Dariusz Brożek, Andrzej Chmielewski ; tł. Marcin Dziewa]. – Międzyrzecz : Wydawnictwo Literat Andrzej Chmielewski, 2011. – 63 s. : il. ; 15×21 cm.
Od wydawcy:
Na przełomie XIX i XX wieku karty pocztowe odegrały dziej ową rolę w komunikacji międzyludzkiej. Później wyparły je inne formy komunikacji. Obecnie papierowe karty – poprzez rozwój cywilizacji i towarzyszący jej postęp technologiczny – zastąpiono nośnikami elektronicznymi. Pierwsze ilustracje na kartach pocztowych pojawiły się w 1870 roku w zachodniej Europie, a dwa lata później ukazała się widokówka z ilustracją przedstawiającą obraz miasta. Do około 1904 roku korespondencja była pisana na tej samej stronie co obraz, druga strona przeznaczona była na adres. Po 1904 roku wraz z rozwojem fotografii pojawiły się widokówki fotograficzne, które z czasem zastąpiły drukowane pocztówki malowane ręcznie. Były tereny, że niemal każda, nawet najmniejsza, miejscowość została uwieczniona na widokówkach. Szczególnie w Niemczech licznie ukazywały się karty z motywami miast i wsi.
Trudno dziś stwierdzić z całą pewnością ile wydano wzorów kart pocztowych, szacunkowo można przyjąć, że dla samego powiatu Meseritz (Międzyrzecz) do 1945 roku, ukazało się kilkanaście tysięcy różnych pocztówek. Wiele z nich ma unikalny charakter lub jest znane z pojedynczych egzemplarzy. Widoki te są dziś bezcennymi obrazami nieistniejącego już świata, ważnymi dla historyków i regionalistów. Szczególnie Ci ostatni zafascynowani wizerunkiem dawnych miejscowości, często z wielką pasją, kolekcjonuj ą dawne karty pocztowe. Coraz większe zainteresowanie, nie tylko wśród kolekcjonerów – filokartystów, dawnymi pocztówkami stworzyło potrzebę zebrania tych „starych obrazów" w pewną całość. Tak powstał drugi album będący kontynuacją pierwszego, prezentujący unikalne zbiory regionalisty Dariusza Brożka.