04.04.2018

„Canchanuaya, mityczny sekret Ukajali” – spotkanie z podróżnikiem, dokumentalistą, językoznawcą, pochodzącym z Trzciela, mieszkającym w Peru Mirosławem Rajtrem.

„Canchanuaya, mityczny sekret Ukajali” – spotkanie z podróżnikiem, dokumentalistą, językoznawcą, pochodzącym z Trzciela, mieszkającym w Peru Mirosławem Rajtrem.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu 4 kwietnia 2018 roku miała zaszczyt gościć byłego mieszkańca Trzciela i bardzo dobrego czytelnika Mirosława Rajter, obecnie mieszkającego w Peru. Na spotkanie przybyli klubowicze DKK w Trzcielu, członkowie Stowarzyszenia „Trzcielscy Seniorzy” oraz młodzież Szkoły Podstawowej w Trzcielu. Nasz gość w swojej drugiej ojczyźnie pracuje w projektach eksploracyjnych, filmowych, turystycznych. Bierze czynny udział w pracach badawczych i edukacyjnych związanych z historią Peru, jest koordynatorem i organizatorem ekspedycji po szlakach Inków. Zgłębia życie, tradycje i zwyczaje Indian zamieszkujących w dorzeczu Amazonki i rzeki Ukajali. Mieliśmy okazję obejrzeć film „Canchanuaya, mityczny sekret Ukajali”, który został zrealizowany przez naszego gościa. Bohaterami filmu są Indianie żyjący nad rzeką Ukajali. Zobaczyliśmy, jak wygląda ich codzienne życie, czym się żywią i jak spędzają czas. Ma się wrażenie, że czas zatrzymał się tam w miejscu. Niby cywilizacja tam dotarła, ale tubylcy żyją według starych wierzeń i praw. Zarabiają na utrzymanie, wyrabiając gliniane garnki i dzbany oraz tkając piękne tkaniny tradycjami metodami. Tymi pracami trudnią się kobiety, mężczyźni polują starymi sposobami na zwierzęta i łowią ryby. Podczas oglądania filmu mieliśmy okazję wysłuchać również śpiewu rodowitych Indian. Przyroda, jaką widzimy, jest niesamowita, na uwagę zasługują piękne wodospady, w których woda ma temperaturę 90°C, 70°C, 60°C, ,40°C. Na koniec spotkania uczestnicy dowiedzieli się, jakie są dalsze plany naszego podróżnika i zadając pytania, pogłębili swoją wiedzę na temat tego pięknego kraju.

MIROSŁAW RAJTER JEST WSPÓŁAUTOREM KSIĄŻEK: „EL TOP ANUAL DE LOS GRANDES DESCUBRIMIENTOS DEL PERU” I „TAMBOTOCO”.

Ww. pozycje otrzymaliśmy w darze od naszego gościa, za co dziękujemy.