Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Od listopada 2013 w Bibliotece Plastusia realizowany jest program autorski Marty Adamskiej ze Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 20, którego celem ogólnym jest rozwinięcie w uczniach chęci do czytania książek. W trakcie comiesięcznych spotkań uczniowie klas pierwszych poznają czołowych bajkopisarzy, najbardziej popularne bajki i morały z nich płynące oraz przedstawicieli różnych profesji, prawidłową nazwę zawodów i zakres obowiązków danego pracownika. Uczestnicy przekonają się również, że czytanie jest ważną częścią życia, która pozwala się rozwijać. Dowiedzą się, że książki czytają przedstawiciele bardzo różnych zawodów. Według założeń programu, po zakończeniu czytania bajki uczniowie mogą zadać jeszcze pytania zaproszonemu gościowi. Następnie nawiązuje się rozmowa na temat bajki, postaci w niej występujących, moralnych i niemoralnych zachowaniach bohaterów i wyciągnięcie morału z danej bajki. Po wyjaśnieniach dzieci przystępują do rozwiązania zadania przygotowanego zgodnie z harmonogramem do danej bajki. Osoba zaproszona może zostać i pomóc dzieciom w rozwiązaniu zadania lub żegna się, a dzieci dziękują jej za przybycie. Po zakończeniu zadania uczniowie dostają wpis do „indeksów”, że w pełni uczestniczyli w zajęciach wysłuchując uważnie bajki i rozwiązując zadanie dnia. Po zakończeniu wszystkich, z sześciu zaplanowanych, spotkań uczniowie otrzymają dyplom „Bajkoznawcy” i książkę na uroczystym podsumowaniu programu.
Na pierwszych zajęciach 13 listopada o swojej pracy opowiadała przedstawicielka zawodu: pracownik biblioteki – Jolanta Karaśkiewicz z tutejszej placówki. Przedstawiła również postać najwybitniejszego bajkopisarza – Hansa Christiana Andersena i przeczytała bajkę „Brzydkie kaczątko”. Uczestnicy rozwiązywali quiz z bardzo szczegółowymi pytaniami dotyczącymi historii kaczątka. 17 grudnia gościem była przedstawicielka mediów – Agata Sendecka z Lubuskiego Oddziału TVP w Gorzowie Wlkp. Dzieci poznały kulisy pracy dziennikarza i prezentera telewizyjnego. Zostały też zaproszone do studia telewizyjnego przy ul. Kombatantów 34. Z zainteresowaniem wysłuchały opowieści Jacoba i Wilhelma Grimm „Kopciuszek”. Zadaniem dodatkowym było wymyślenie alternatywnego zakończenia bajki o Kopciuszku. Gościem spotkania w dniu 28 stycznia 2014 był przedstawiciel zawodu: strażak – kapitan Andrzej Węsierski. Uczniowie poznali kulisy pracy strażaka. Mogli wykazać się wiedzą ze znajomości numerów alarmowych- 112 i 998 i sytuacji, w których należy wezwać straż pożarną. Pan kapitan zwrócił uwagę na zachowania ryzykowne, nieuwagę i zdarzenia nietypowe, w których pomoc straży pożarnej jest obecnie wykorzystywana. Każde dziecko przez chwilę mogło poczuć się jak strażak w prawdziwym hełmie strażackim. Kolejną bajką przeczytaną uczestnikom w pełnej wersji był „Paluszek” francuskiego bajkopisarza Charlesa Perrault. Dzieci wykonywały zadania dotyczące znajomości tekstu w grupie.
Po zakończeniu zajęć dzieci, a zarazem czytelnicy Biblioteki Plastusia, mają możliwość wypożyczenia książek i realizowania celu spotkań, którym jest rozwinięcie w uczniach chęci do czytania książek.