Klimatycznie o Gorzowie
Klimaty bywają zmienne – towarzyskie, polityczne, związane z pogodą. Tym razem skupmy się na tym ...
Co wiemy o sobie : Kamień Mały dawniej i dziś / oprac. Aleksandra Jasicka [et al.]. – Kamień Mały : [s. n.], 2011. – 32 s. : il. (w tym kolor.) ; 20 cm.
Fragment publikacji:
Kamień Mały od 1945 roku do chwili obecnej (czerwiec 2011)
Pierwsi osadnicy z kresów wschodnich, przybyli w drugiej połowie maja 1945 r. transportem z powiatu kołomyjskiego. Należeli do nich między innymi: Raczkowski Mikołaj i Marcela wraz liczną rodziną, Trzcińska Michalina wraz synem Józefem, Żarski Józef z rodziną oraz wielu, wielu innych. Napływ osadników ze wschodu trwał do 1956 roku.
W tym czasie przybywali również osadnicy z innych terenów Polski, a wśród nich pierwszy sołtys p. Zieliński Józef (przybył z centralnej Polski).
Pierwszym nauczycielem w nowo powstałej szkole powszechnej była p. Gałązowska, a później od 1947 r. Franciszka i Edmund Kowalewscy ( z Rogoźna Wielkopolskiego). Obsadę miejscowej stacji kolejowej tworzyli ludzie z terenów Wielkopolski: J. Busz-pierwszy zawiadowca stacji, Jan Stotko – drugi zawiadowca, kolejarze: Ślachciński Nikodem, Rożnowski Stefan, Czechowski Jan, Nowak Stanisław, Musiał Bronisław i inni.
Jedną z pierwszych instytucji państwowych było Państwowe Gospodarstwo Rolne w Kamieniu Małym, którego pierwszym kierownikiem był p. J. Wardęga.
Z biegiem czasu wieś podnosiła swoją rangę poprzez tworzenie w niej różnych instytucji. W drugiej połowie lat 50 – tych została uruchomiona poczta, po przeniesieniu z Kamienia Wielkiego. Również w tym okresie utworzono Gromadzką Radę Narodową.
W 1963 roku powstała Roczna Szkoła Hodowli Bydła, a od 1967 r. Państwowe Technikum Rolnicze, które organizował p. Władysław Midor. Obecnie jest to Zespół Szkół – Centrum Kształcenia Rolniczego.
Ciekawostką jest również fakt, iż w latach 2003 – 2006 w murach istniejącej szkoły utworzono Wyższą Samorządową Szkołę Zawodową, kształcącą młodzież w zakresie ochrony środowiska dając im tytuł licencjata z możliwością kontynuowania studiów magisterskich. Pomysłodawcą i założycielem wyższej uczelni był p. dr Henryk Piekarski, obecnie jej rektor (szkoła w roku 2006 została przeniesiona do Kostrzyna nad Odrą).
W połowie lat 60 – tych powstała Stacja Linii Radiowych – Emitel, której pierwszym i wieloletnim kierownikiem był Leszek Begol.
W roku 1991 została wybudowana i oddana do użytku Stacja Paliw przy gospodarstwie rolnym p. Albina Stotko. W międzyczasie, w budynkach po przeniesionej do Witnicy Gromadzkiej Radzie Narodowej, działał w Kamieniu Małym Ośrodek Zdrowia, w którym pracowali między innymi tacy lekarze jak: Stanisław Botko, Leszek Budzianowski, stomatolog – Janina Bartyzel i inni.
Od pierwszych dni po zakończeniu II wojny światowej wraz z napływem ludności, wieś miała swoją lokalną władzę w osobie sołtysa. Pierwszym sołtysem był wspomniany p. Józef Zieliński, którego kadencja trwała do końca 1958 roku. Następni sołtysi to:
Władysław Żarski: 1958 -1966
Józef Łukasiewicz: 1966-1972
Stanisław Raczkowski: 1972 -1985
Maciej Baszczuk: 1985-1989
Józef Trzciński: 1989-2007
Ewa Mielcarek: 2007-2011
Albin Stotko: od 2011 r.