Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 23.11.2010 r. W spotkaniu wzięło udział 11 osób. Na miejsce spotkania wybrano tym razem strzelecką kawiarnię. W miłej atmosferze przy wyśmienitej kawie i bardzo dobrym cieście szybko minął czas. Omówione zostały dwa tytuły. Pierwsza z książek to „Cień Kilimandżaro” Sergiusza Pinkwarta i Agnieszki Żukowskiej. Książka podobała się wszystkim paniom . Zgodnie stwierdziły, że była to bardzo przyjemna lektura na długie jesienne wieczory. Główni bohaterowie to małżeństwo, Tomasz i Ewa, którzy przechodzą kryzys. Ona to dziennikarka kobiecego miesięcznika mająca romans z młodszym kolegą z pracy. On, lekarz w warszawskim szpitalu. Bohaterowie powieści w swoim życiu stosują taktykę małych kroków, bardzo potrzebną także przy zdobywaniu górskich szczytów. Wyjazd do Afryki pozwala im spojrzeć na swoje życie, zrozumieć kim się jest naprawdę. Druga z omawianych powieści to „Friszta : opowieść kabulska” Petry Procházkovej. Powieść wywołała żywą dyskusję wśród zebranych klubowiczek. Książka jest poruszająca i zarazem frapująca. Narratorka to Rosjanka, która uległa urokowi przyszłego męża Nazira i wraz z nim wyjechała do Afganistanu. Bohaterka musi nauczyć się całkiem innego życia, ukryć się pod burką i obserwować afgańską rzeczywistość, która jest światem zdominowanym przez mężczyzn. Autorka opisuje dość dramatyczne zwyczaje panujące w tym kraju. Afganistan nie jest miejscem, gdzie jednoznacznie można rozróżnić co jest dobre, a co złe. „Friszta” jest powieścią wielowątkową, wzruszającą. Polecamy wszystkim do przeczytania
Klubowiczkom bardzo spodobał się pomysł spotkania w kawiarni, były bardzo zadowolone. Już planowały, że w najbliższych miesiącach spotkamy się tu ponownie.
Następne spotkanie zaplanowano na dzień 28 grudnia. Omówione zostaną dwie pozycje: „Bzik prezydencki” E. Radlińskiego i „Historie miłosne” A. Nasiłowskiej.
Kazimiera Czaja