Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych – Filia nr 6

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6 z 25 października 2022 r.

,,Wszystkie podłości nauki” to książka popularnonaukowa napisana przez amerykańskiego pisarza Sama Keana. Zawiera wiele niewiarygodnych historii o naukowcach, badaczach, ludziach ogarniętych pasją poznawania i zmieniania otaczającego nas świata. Choć niewiarygodne, to jednak prawdziwe i rzeczywiście się wydarzyły.

Niektóre historie są wyjątkowo makabryczne, jak na przykład kupowanie zwłok przez Johna Huntera szkockiego chirurga i anatoma, po eksperymenty na zwierzętach w słynnej wojnie prądów, w której Thomas Alva Edison uśmiercił 44 psy, 6 cielaków i 2 konie. Eksperymenty na zwierzętach są kontrowersyjne i wzbudzają podziały nawet wśród samych naukowców, głównie ze względu na olbrzymią liczbę uśmiercanych zwierząt. Edison unicestwił ich jeszcze stosunkowo mało, ale już w 2000 roku amerykańscy badacze zabili 500 mln myszy, szczurów, ptaków, psów, kotów i małp. Oczywiście trzeba przypomnieć, że badania na zwierzętach służą ratowaniu życia ludzkiego, to bowiem dzięki nim powstają nowe leki i terapie.

Eksperymenty przeprowadzano niestety także na ludziach, głównie w czasie drugiej wojny światowej. Naziści w obozach koncentracyjnych zamęczyli wiele tysięcy ludzi, w wyniku swoich pseudo-naukowych badań, nie licząc się kompletnie ze stanem psychofizycznym więźniów.

W latach trzydziestych XX w. neurolodzy Antonio Egas Moniz i Walter Freeman rozpoczęli operacje na mózgu tzw.: leukotomie i lobotomie, obydwie te metody charakteryzowały się wysoką śmiertelnością i licznymi powikłaniami. Dopiero wprowadzona w 1952 r. chloropromazyna zapoczątkowała prawdziwą rewolucję w leczeniu chorób psychicznych.

Nieraz niezbyt etyczne zachowanie, jakim bez wątpienia jest kradzież, wychodziło (i to dosłownie) na zdrowie, ratując życie. W 1865 r. przekupiony boliwijski Indianin Manuel Incra Mamani dostarczył Anglikom kilka woreczków nasion chinowca, z którego kory produkowano chininę- lek na malarię. W tym czasie Peru i Ekwador kontrolowały podaż chininy i obowiązywał całkowity zakaz wywozu nasion chinowca. Chininę podawano w postaci gorzkiej wody z alkoholem i tak narodził się gin z tonikiem.

Tak wiele intrygujących historii można przeczytać w tej niesamowitej i wręcz naszpikowanej ciekawostkami książce. Na kilkuset stronach autor poruszył tyle różnorodnych tematów, otarł się o kilka wieków historii nauki i perypetii z nią związanych, że śmiało mogę stwierdzić: ta pozycja to najbogatsza, najbardziej skumulowana informacyjnie książka, jaką udało nam się przeczytać w DKK.

Dyskusja w Klubie zdawała się nie mieć końca, ktoś dorzucał kolejny frapujący wątek i podkręcał już wysoką temperaturę do granic  możliwości, ale że wszystko niestety musi mieć swój koniec, trzeba było się rozstać. Takie fantastyczne spotkania z miłośnikami dobrej literatury tylko w BIBLIOTECE NR 6 przy ul. Śląskiej 78. Polecam.

Kazimierz M. (klubowicz)