Dziewczyna z Wenecji
19.11.2024r. w Filii nr 10 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była ...
Dziecięcy Klub Książki w nowej odsłonie to jedno spotkanie w miesiącu, za to w atmosferze prawdziwego święta książki i czytania. Na pierwszym spotkaniu w odnowionej Bibliotece gościliśmy panią Olgę Betańską z Parku Narodowego Ujście Warty, a wraz z nią… całą gromadę zwierząt.
Główną bohaterką spotkania była mała wydra Salwinka z książki Tomasza Samojlika „Nauczę Cię pływać, moja wyderko”. Jak pani mówiła pani Olga, wydry to świetni pływacy, ale zanim staną się mistrzami nurkowania, małe wyderki muszą się nauczyć poruszania w wodzie. Dlatego razem z wyderką Salwinką poznawaliśmy zasady pływania. Okazało się, że wydrom w pływaniu pomaga błona miedzy palcami, dzięki której jej łapki działają jak płetwy. Nie tylko wydry mają taką błonę.
Uczestnicy spotkania bez problemu odgadli, że nogi przypominające płetwy, które mogli obejrzeć, należą do łabędzia i gęsi. Wiedzieli również, że takie przystosowanie mają kaczki, żaby i bobry. Dowiedzieliśmy się, że wydry mają przezroczystą, trzecią powiekę, dzięki której widzą pod wodą oraz nieprzemakalne futro. Każdy mógł dotknąć futra wydry i przekonać się, że jest ono bardzo gęste – wydry dzięki niemu na pewno nie marzną! Podczas nauki pływania wyderka Salwinka spotykała różne zwierzęta.
Po wysłuchaniu opowieści uczestnicy Dziecięcego Klubu Książki mieli do wykonania zadanie. Na początku trzeba było dopasować pióra do poznanych przez wyderkę ptaków: krzyżówki, łabędzia i żurawia. Okazało się również, że żuraw jest najwyższym ptakiem dziko żyjącym w Polsce –mierzy on nawet 120 cm! Wszyscy uczestnicy spotkania mogli się przymierzyć do żurawia i sprawdzić, czy są od niego wyżsi czy niżsi. Poznaliśmy też najmniejszego polskiego ptaka, czyli mysikrólika – ten maluch ma tylko 8 cm!
Kolejnym zadaniem było rozpoznanie samców i samic kaczek: krzyżówki, świstuna, rożeńca, płaskonosa, cyraneczki i czernicy. Teraz już wiemy, że samce kaczek stroją się w barwne piórka, aby przyciągnąć uwagę samic. Panie kaczki zaś zazwyczaj są ubarwione maskująco, są szaro-brązowe aby wtopić się w otoczenie podczas wysiadywania jaj i wychowywania piskląt. Nie tylko samice kaczek stosują kamuflaż. Książkowa wyderka spotkała przypominającego kamień raka. Oprócz raka próbowaliśmy znaleźć na zdjęciach ukryte: krzyżówkę na gnieździe, ćmę, sowę, lelka kozodoja, modliszkę, flądrę, rzekotkę oraz gniazdo sieweczki. Nie było to łatwe, te zwierzęta świetnie się ukrywają! Gdy już poznaliśmy wszystkie przygody wyderki, uczestnicy spotkania położyli się na dywanie, zamknęli oczy i próbowali się przenieść nad wodę, słuchając różnych odgłosów: rechotu żab, klangoru żurawi i krzyków gęsi.
Tomasz Samojlik to przyrodnik związany z Puszczą Białowieską i Białowieskim Parkiem Narodowym, a zarazem autor wielu książek dla dzieci i młodzieży, w tym opowieści o Bartniku Ignacie oraz serii o Żubrze Pompiku, który na kartach książeczek zdążył już przemierzyć całą Polskę wzdłuż i wszerz. Książki Tomasza Samojlika to żywy dowód na to, że wystarczył świetny pomysł i umiejętność opowiadania, aby na całego zainteresować dzieci przyrodą i geografią oraz życiem roślin i zwierząt.
Na kolejne spotkanie Dziecięcego Klubu Książki zapraszamy 6 kwietnia (piątek) w godzinach 16.00 – 18.00. Tym razem bohaterką dnia będzie Masza.
Olga Betańska, Michał Słupczyński