Dzień Kobiet BEZ GRANIC
Dzień Kobiet kojarzy się wszystkim z 8 marca a tymczasem każdy dzień w roku jest idealną okazją aby każdy mógł zrobić coś dla siebie, zadbać o swoją duszę i ciało. Taką okazją było wydarzenie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zwierzynie, skierowane do mieszkańców partnerskich Gmin Zwierzyn i Rehfelde zarówno do mężczyzn jak i kobiet niemalże w każdym wieku. Polsko-niemiecki projekt Dzień Kobiet BEZ GRANIC miał na celu promocję zdrowego i sportowego stylu życia.
Korzystając z oferty można było poznać tajniki jogi i zumby a także wziąć czynny udział w zajęciach pod okiem znakomitych trenerów. Uczestnicy zajęć jogi poprowadzonych przez Panią Krystynę Błauciak dowiedzieli się czym jest joga i kto może ją praktykować? Czy trzeba spełniać określone warunki, aby rozpocząć ćwiczenia i jakie korzyści przyniesie im, gdy już się w nią zagłębią? Zumbę prowadzoną przez Paulinę Kołosowską ćwiczyli i młodzi, i starsi i wszyscy tak samo dobrze się bawili.
Po energetycznej Zumbie przyszedł czas na zapoznanie się z technikami automasażu. Jego znajomość pozwala szybciej regenerować siły po każdym treningu. Tajniki automasażu zaprezentowała wykwalifikowana masażystka – Pani Grażyna Łagoda. Osoby biorące udział w tych zajęciach dowiedziały się, że dzięki automasażowi receptory zostaną pobudzone, krew będzie krążyć odrobinę szybciej, uruchomiona zostanie produkcja substancji napinających skórę, mięśnie się rozluźnią i organizm zdecydowanie poczuje się lepiej.
Po wyczerpujących ćwiczeniach fizycznych wszyscy uczestnicy skorzystali z pysznego, dietetycznego poczęstunku. Był to czas na rozmowę i wymianę doświadczeń.
Druga część wydarzenia składała się z dwóch wykładów. Pierwszy z nich poprowadziła dietetyk – Pani Iwona Korsak. Wszyscy zebrani dowiedzieli się: Jak się zdrowo odżywiać? Co należy jeść po treningu? Jak zapanować nad nadmiernym apetytem? „Bo w jedzeniu nie chodzi tylko o to, byśmy się najedli do syta albo ponad miarę, natomiast chodzi o to, by jedzenie przynosiło nam zdrowie. Jedzmy dla zdrowia!” – zakończyła swój wykład Pani Iwona.
Ostatnim punktem programu była prelekcja dotycząca mody. O potędze i znaczeniu kolorów w modzie, a także o świadomym ich dobieraniu w zależności od okoliczności, charakteru spotkania i płci odbiorcy opowiadała pani Elżbieta Darłowska – osobista stylistka. I tak niebieski to kolor idealny do pracy. Świadczący o zaangażowaniu i kompetencjach. To kolor zaufania, odpowiedzialności i szacunku. Czerwony zaś jest kolorem ludzi energicznych, odważnych i dominujących. Zieleń świadczy o bliskości z naturą, otwartym umyśle, ale również sprawia, że osoba ubrana na zielono staję się niezauważalna dla otoczenia, a tym samym może być ignorowana przez odbiorców. Brązowy zaś to kolor ziemi, ale także kolor odbierający kobietom urodę, więc powinnyśmy się go wystrzegać lub łączyć z beżem, który jest neutralny idealnie komponujący się z innymi barwami. To tylko kilka z porad pani Eli wygłoszonych podczas „Dnia Kobiet bez granic”.
Całej imprezie towarzyszyła wystawa rękodzieła. Jej główną pomysłodawczynią była Pani Dorota Kruszyna, która zdobi przedmioty za pomącą technik decoupage, układa kwiaty w piękne ikebany, robi świece. Oprócz Pani Doroty swoje prace wystawiały także inne mieszkanki naszej Gminy. Mamy nadzieję, że ich rękodzieło zainspirowało innych do twórczego działania.
Wszyscy uczestnicy Dnia Kobiet BEZ GRANIC zostali obdarowani torbami bawełnianymi, kubkami, zakładkami oraz własnoręcznie wykonanymi świeczkami.
Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Funduszu Małych Projektów i Projektów Sieciowych Euroregionu Pro Europa Viadrina, „Pokonać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”.
Sylwia Markiewicz – GBP w Zwierzynie