Spotkanie DKK dla młodzieży w Filii nr...
„Tak działa ludzka pamięć… zapomina się o prawdzie i wierzy w to, co pozwala czuć ...
Miauczy kotek: miau! – Coś ty, kotku, miał?…*
W czwartkowy poranek 8.02.2024r. Tęczową Bibliotekę Plastusia odwiedziła grupa „Żuczki” z Przedszkola Kolorowe Motyle. Razem świętowaliśmy nadchodzący wielkimi krokami Światowy Dzień Kota!
W polskich kalendarzach Dzień Kota zagościł po raz pierwszy stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2006 roku. 17 lutego to dzień, w którym kot jest najważniejszy, czyli w sumie… dzień jak co dzień! Dlaczego święto obchodzone jest w lutym? Otóż to miesiąc wodnika, czyli symbolu niezależności i wolności. A czy można lepiej opisać wszystkie koty?
„Żuczki” przekonały się, że koty to wyjątkowe i uczuciowe stworzenia, które odgrywają istotną rolę w życiu człowieka. Dzieci zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki jakiej wymagają. Oglądały książki o tych przemiłych istotach, wysłuchały bajki „Znalazłem kotka!” oraz poznały wiele ciekawostek m.in. dlaczego dorosłe koty nie powinny pić krowiego mleka, że każdy kot ma inny nos, a zwierzęta te pocą się przez poduszki łapek oraz okazują miłość w różny sposób (mruczenie, „barankowanie”, zasypianie na kolanach, ugniatanie, przynoszenie „prezentów”).
Dzieci nauczyły się również nowego słowa – FELINOTERAPIA (koto-terapia) i dowiedziały się, że koty mogą mieć pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie! Kocie mruczenie jest uspokajające i relaksujące, obniża ono poziom stresu, zmniejsza ryzyko chorób serca oraz wystąpienia zawału czy udaru. Jednostajne mruczenie może być też lekiem na bezsenność oraz poprawiać gęstość kości. Mruczki, siadając na kolanach lub na brzuchu człowieka, wydzielają ciepło, co wpływa na zmniejszenie różnorodnych dolegliwości bólowych.
Były też sprawnościowe zabawy z włóczką i „kocie grzbiety”, a na koniec przedszkolaki wykonały piękne, fantazyjne kotki z rolek i kolorowego papieru.
To było bardzo wesołe i udane przedpołudnie. Miauuu…
Izabela Kryś