Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Spotkanie z Reportażem Radiowym (9) „Chodzi o to, aby język giętki…”
[8 listopada 2017 r. w głównym gmachu Biblioteki Herberta zainaugurowano cykl Spotkań z Reportażem Radiowym autorstwa gorzowskiej dziennikarki Radia Zachód, Izabeli Patek. Bohaterką pierwszej audycji była Pani Zofia Bilińska, obchodząca 50-lecie pracy twórczej. Z czasem wydarzenie przeniosło się do willi Hansa Lehmanna. Po ósmej edycji nadszedł czas pandemii…]
20 października 2022 r. nastąpiła reaktywacja Spotkań z Reportażem Radiowym. Biblioteka gościła bohaterkę audycji Izabeli Patek: „Chodzi o to, aby język giętki…”, profesor Elżbietę Skorupską-Raczyńską, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp ., autorkę kilkunastu książek i publikacji naukowych (m.in. , ,„Żydzi w powieściach współczesnych Elizy Orzeszkowej (studium językowo-kulturowe)”, „Półgębkiem w pół słowa… Leksyka typowych i nietypowych miar, wag i wartości”, „Leksykalno-semantyczne zjawiska w polszczyźnie ogólnej”), poetkę, specjalistkę w zakresie historii języka polskiego i językoznawstwa oraz współautorkę cyklu audycji „Gimnastyka języka” w Radiu Zachód.
Reportaż Pani Izabeli Patek „Chodzi o to, aby język giętki…” przeniósł słuchaczy do Trzebiszewa, gdzie Pani profesor Elżbieta Skorupska-Raczyńska mówiła m.in. o swojej językowej pasji, o pracy naukowej, fascynacji pisarstwem Elizy Orzeszkowej i urokach (nie)zwykłego życia w klimatycznym rodzinnym domu. Po emisji reportażu dalsza część opowieści o etymologii słowa i poprawności języka publicznego, o najnowszych publikacjach ale też o empatii do zwierząt mocno zaciekawiła, a nawet poruszyła uczestników spotkania, wśród których liczną grupę stanowili studenci Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Spotkanie poprowadziła Pani Izabela Patek.
Bywają ożywcze trunki i takież słowa, ale też – jak się okazuje – życiodajne spotkania.
I za takie dziękuję – tymi słowami prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska spuentowała spotkanie przy kominku. A zakończyła je degustacja szarlotek (nr 1 na liście ciast Pani profesor), które dostarczyła zaprzyjaźniona z bohaterką czwartkowego spotkania, Pani Alina C. ze Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich “Szarlotka” w Baczynie.
Małgorzata Barczyńska-Kowańdy
Fot. Bogdan Bloch