Od zabawy i słuchania do czytania
7.01.2025 r. w Oddziale Dziecięcym odbyły się kolejne pełne wrażeń zajęcia dla najmłodszych z cyklu ...
W dniach 21-22.11.2024 r. odbyła się konferencja naukowa ph. „Efemery – druki, artefakty, zapiski, marginalia” organizowana wspólnie przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (reprezentowany przez dr Martę Śleziak) oraz PAN Bibliotekę Gdańską (reprezentowaną przez dr Anetę Kwiatkowską).
Niżej podpisany musi przyznać, że sama organizacja konferencji, jak i tematy referatów naukowych przerosły jego wyobrażenia. Strona organizacyjna była dopięta na przysłowiowy ostatni guzik: akredytacja odbyła się bez najmniejszych problemów, organizatorki oraz prelegenci zadbali o dotrzymywanie punktualności, wszyscy uczestnicy zostali obdarowani upominkami Uniwersytetu Wrocławskiego i Biblioteki Gdańskiej, a aprowizacja zaliczała się do smacznych i charakteryzowała się szerokim wyborem opcji.
Sesję naukową pierwszego dnia rozpoczęła dr hab. Monika Salmon z francuskiego Uniwersytetu w Rennes omawiając temat propagandowej roli francuskich pocztówek z Oceanii w dyskursie kolonialnym w latach 1880-1939.
Dr Alina Jurasz (UWr) przedstawiła zagadnienie niemieckich i austriackich plakatów z okresu I wojny światowej, nawołujących do wykupu obligacji finansujących wysiłek wojenny obu państw.
Filmowym tytułem swojego wystąpienia „Przeminęło z wiatrem, czyli plakaty wyborcze w pewnej gminie” dr hab. Waldemar Dymarczyk (UŁ) zainteresował nas ciekawym tematem banerów wyborczych i ich dalszego losu po ostatnich (i nie tylko) wyborach samorządowych.
Reprezentująca Uniwersytet Jagielloński dr hab. Alicja Kędziora przedstawiła kolekcję fotografii Heleny Modrzejewskiej, jako świadectwo kariery aktorskiej wybitnej aktorki przełomu XIX i XX w., a mgr Matylda Filas (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie) zaprezentowała charakterystykę międzywojennych afiszy filmowych z regionu środkowej Polski. Pozostając w sferze kulturalno-artystycznej, mgr Magdalena Kulig (Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina) omówiła zapiski w kalendarzykach osobistych najwybitniejszego polskiego kompozytora.
Do najciekawszych wystąpień drugiego dnia konferencji Efemery 2024 można zaliczyć:
Podsumowując, prelegenci zaprezentowali bardzo ciekawe tematy naukowe, robiąc to w sposób przykuwający uwagę, a także dostarczający inspiracji do dalszych eksploracji i badań, które z pewnością zaprezentowane zostaną na następnej konferencji z cyklu Efemery zaplanowanej na 2026 r. w Gdańsku.
Patryk Lewandowski