Uczta dla ucha! w tygodniu 23-28.12
Czas na kolejną Ucztę dla ucha! Tym razem czekają Nas świąteczne podarunki, zapraszamy do wysłuchania ...
W dniach od 4.03. do 27.03.2014 r. w holu WiMBP można było oglądać ekspozycję prac: Origami i Kusudama autorstwa Lidii Lipiec, mieszkanki Gorzowa Wlkp. i czytelniczki biblioteki. Zaprezentowano kilkadziesiąt ręcznie wykonanych prac z kolorowego papieru, przedstawiających m.in. motyle, gwiazdki, kwiaty, owoce, ryby, łabędzie.
Origami modułowe jest jedną z gałęzi sztuki składania papieru. W przeciwieństwie do tradycyjnego origami, w którym figurki powstają z jednej kartki papieru, modułowe modele, przeważnie bryły geometryczne, zbudowane są z wielu zwykle identycznych modułów. Origami modułowe zainteresuje na pewno osoby cierpliwe. Przede wszystkim dlatego, że wykonanie figurki złożonej tą techniką wymaga przygotowania wielu elementów. Nawet proste figurki, wykonane z kilkunastu modułów, zawsze wzbudzają zachwyt. Aby praca zakończyła się sukcesem, szczególnie gdy konieczne jest połączenie kilkudziesięciu elementów, przydaje się odrobina wyobraźni przestrzennej.
Kusudama to kulista ozdoba wykonana m.in. ze sztucznych kwiatów lub papieru (np. metodą origami). Czasem doczepia się do niej od spodu długie, kolorowe wstążki, tasiemki, nici. Słowo kusudama jest połączeniem dwóch japońskich słów: kusuri – lekarstwo oraz tama – kula. W starożytnej Japonii kusudama była torbą wypełnioną substancjami zapachowymi, mającymi na celu odstraszenie złych duchów i demonów, głównie w czasie dorocznego Święta Dzieci w dniu 5 maja. Współcześnie ozdoba ta jest używana w trakcie różnorodnych ceremonii, jak np. otwarcie nowego sklepu, czy restauracji. Czasem służy jako prezent. Kusudamę uważa się za prekursora origami modułowego. Różnica między origami modułowym a kusudamą jest taka, że poszczególne moduły w origami nie mogą być sklejane i zszywane.
Agnieszka Pospieszna