Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Od listopada do grudnia 2023 r. w ramach cyklu zainicjowanego przez p. Bognę Sternę odbyły się spotkania dwóch grup skupione wokół książek o tematyce śmierci. Przewrotnie jednak – mówiąc o śmierci, kierowano uwagę ku życiu. Pozycje, które towarzyszyły rozmowom, to:
– „Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji” Michaela Hebba – ta książka posłużyła jako inspiracja do spotkań nie tylko p. Bognie Sternie w Książnicy Herberta, ale wcześniej również organizatorom podobnych spotkań w wielu zakątkach świata i Polski. Michael Hebb jest współtwórcą ruchu, w ramach którego ludzie spotykają się przy stole i w trakcie kolacji podejmują próby rozmów o śmierci tak jak o życiu. Zadają sobie pytania, przykładowo: Jak wygląda, wg ciebie, dobra śmierć? Jaki byłby twój ostatni dzień życia? Jakie jest twoje najbardziej znaczące doświadczenie związane z kresem życia bliskiej osoby? Dlaczego nie rozmawiamy o śmierci? Co chcesz po sobie zostawić? Co byś wybrał/wybrała na ostatni posiłek? Co chcesz, żeby ludzie mówili podczas twojego pogrzebu? Takich kolacji odbyło się na świecie już ponad 100 tysięcy. W Bibliotece Herberta uczestnicy spotkania zachowali elementy tej formuły, tzn. nie odbyła się kolacja, ale zostały wzniesione toasty czystą wodą za osoby, które odeszły, a dla uczestników były kimś ważnym. To była bardzo emocjonalna część wieczoru. Druga część spotkania skupiła się wokół wdzięczności i próby określenia, w jakim stopniu jest się człowiekiem spełnionym.
– „Esencjalista. Mniej, ale lepiej” Grega McKeowna to kolejna pozycja polecana do zgłębienia i wokół której toczyły się rozmowy obu grup. Wykładowca Wharton School Adam Grant uważa, że książka ta zawiera klucz do rozwiązania jednej z największych życiowych zagadek: “Jak robić mniej, ale osiągać więcej?”. To bardzo aktualna i ważna lektura dla każdego, kto czuje się przytłoczony zobowiązaniami, przeciążony i przepracowany. Słowem, dla każdego. Zmieniła mój sposób myślenia o priorytetach. Gdyby więcej liderów przyjęło opisaną w tej książce filozofię, nasza praca i życie byłyby mniej stresujące, za to bardziej produktywne. Dlatego rzuć to, czym się aktualnie zajmujesz, i zabierz się za czytanie.
Obie wspomniane książki dostępne są w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta bądź w tradycyjnej papierowej formie, bądź na Legimi: https://opac.wimbp.gorzow.pl/integro/catalog. Natomiast kolejne spotkania w ramach cyklu Esencja Cafe odbędą się już w styczniu 2024 r.
Fot.: Kazimierz Ligocki
Tekst: Katarzyna Maciantowicz