Euromiasto Gubin-Guben w starej i nowej fotografii

 

 

Euromiasto Gubin-Guben w starej i nowej fotografii = Eurostadt Gubin-Guben in der alten und neuen Fotografie = Eurotown Gubin-Guben in the old and new photographs / oprac. Stefan Pilaczyński ; tł. Magdalena Drozd, Krzysztof Freyer : [S.l.] : LM DESIGN Leszek Włodkowsk i- Moszej, 2010. – 117 s., il. kolor., 15×21 cm.

 

Fragment książki:

(…) W publikacji zatytułowanej „Euromiasto Gubin-Guben w starej i nowej fotografii" zamieszczone zostały przedwojenne fotografie miasta i te wykonane na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Przedwojenne miasto to prawie 45 tysięcy ludności, rozbudowany przemysł – głównie włókienniczy, liczne parki, dumnie prezentujące się budynki postawione tu przed wiekami i wiosną – morze kwiatów. Nie przez przypadek Gubin/Guben nazywano "Perłą Dolnych Łużyc". Gubin/Guben w pełni na to zasługiwał. I to zaprezentowano w pierwszej części albumu. Kilkadziesiąt fotografii dawnego miasta, które już nigdy takim samym nie będzie.
Z dumą pokazujemy przyjezdnym nieliczne ocalałe z wojennej pożogi gubińskie zabytki: ratusz, ruiny fary, fragmenty murów miejskich – prezentujemy je w drugiej części albumu. W tej części prezentuje się też Guben i jego dzisiejsze oblicze.
Gubin/Guben jest jednym z najstarszych miast łużyckich. Pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą z początku XIII w. Jeden z dokumentów sygnowany przez Henryka Brodatego zezwalał na bezcłowe dostawy soli do miasta. Dzięki lokalizacji miasta na granicy dwóch kultur: germańskiej i słowiańskiej oraz na przecięciu dwóch szlaków handlowych – z Pomorza do Czech oraz z Łużyc do Wielkopolski, Gubin/Guben stał się znaczącym centrum gospodarczym Dolnych Łużyc (…)

Bartłomiej Bartczak

Burmistrz Miasta Gubina