Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Skończyły się wakacje a wraz z nimi niezapomniane wrażenia i wspomnienia, które będą ogrzewały nas przez cały rok, aż do następnego lata. W tym roku pogoda dopisała i prawie całe wakacje mogliśmy cieszyć się upalnymi dniami i pełnym słońcem. Nie trzeba było lecieć do ciepłych krajów, bo tropikalne upały mieliśmy na miejscu. Organizując letni wypoczynek w bibliotece postanowiliśmy połączyć naukę i edukację z tym, co dzieci lubią najbardziej, czyli zabawą i relaksem. Celem zajęć wakacyjnych było zainteresowanie dzieci naukami ścisłymi, zgodnie z jedną z życiowych lekcji Alberta Einsteina „Podążaj za swoją ciekawością”.
Podczas naszych spotkań prezentowane były różne zagadnienia związane z fizyką, chemią, techniką, przyrodą itp. w sposób zrozumiały i ciekawy dla dzieci.
28 sierpnia 2015 r zakończyliśmy projekt, który nosił nazwę „Wakacyjne hece w bibliotece” wyjazdem do Eureki Astronomicznej w Szczecinie, a tam czekały na nas niesamowite atrakcje. Żeby dostać się na wieżę, trzeba pokonać 230 schodów, najpierw betonowych, następnie metalowych. Nie wszystkim przyszło to łatwo – musimy przyznać, że zadyszka była! Ale było warto! Po dotarciu na miejsce weszliśmy do kopuły, gdzie obejrzeliśmy wystawę Eureka Astronomiczna. Znajduje się tu m.in. specjalny teleskop do obserwacji słońca oraz duży globus o średnicy 248 cm i księżyca o średnicy 67cm. Model Słońca obudowany jest specjalną ścianką ilustrującą dwa charakterystyczne fragmenty nieba tj. gwiazdozbiór Oriona z Syriuszem i Drogę Mleczną oraz otoczenie gwiazdy Polarnej z Dużym i Małym Wozem.
Zwiedziliśmy planetarium, gdzie były prezentowane dynamiczne obrazy dotyczące kosmosu, dzięki czemu cały układ tworzy rodzaj multimedialnego sferycznego kina. Na kopule wyświetlane są gwiazdozbiory, planety, galaktyki i inne obiekty astronomiczne. Drugi typ seansów, to specjalne filmy popularno-naukowe przygotowane w takiej postaci, aby nadawały się do wyświetlenia na kopule. Widz ma wtedy wrażenie, że znajduje się w środku akcji, tak jak w kinie IMAX.
Wspólnie z dziećmi obejrzeliśmy film pt. „Wyprawa na Ziemię”. Akcja filmu rozgrywa się 3 września 2081 roku w czasie całkowitego zaćmienia Słońca. Troje księżycowych osadników- dziadek i dwoje wnuków obserwuje ruch cienia Księżyca po powierzchni Ziemi. Dla dziadka urodzonego na Ziemi jest to pretekst, aby opowiedzieć wnukom o tych pięknych krajach, których dzieci nie widziały, ponieważ urodziły się na Księżycu. Dziadek opowiada również o historii Ziemi: o dinozaurach, wulkanach, epoce lodowcowej i innych zjawiskach ziemskich, których dzieci na Księżycu nigdy nie doświadczą np. chmury i deszcz.
Seans kończy się nostalgiczną sentencją: „dziadku, opowiedz jeszcze raz o dinozaurach”.
Po obejrzeniu filmu czekała na nas kolejna atrakcja – zostaliśmy zaproszeni na muzealną wieżę widokową, skąd mogliśmy podziwiać panoramę miasta, portu i Odry.
M. Łukasiewicz