Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Nasze ostatnie tegoroczne spotkanie odbyło się 3 grudnia i dotyczyło wyjątkowej książki „To ja, Malala” autorstwa Malali Yousafzai i Christiny Lamb.
Poznaliśmy losy pakistańskiej dziewczyny, która z narażeniem życia od kilku lat walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji. Gdy talibowie przejęli kontrolę nad doliną Swat w Pakistanie, Malala odważyła się im sprzeciwić – podjęła walkę o swoje prawo do nauki. We wtorek dziewiątego października 2012 roku, w wieku piętnastu lat, niemal zapłaciła za to najwyższą cenę. Gdy wracała ze szkoły, postrzelono ją w głowę z bliskiej odległości. Wydawało się, że nie przeżyje. Ale cudem wyzdrowiała i los rzucił ją z dalekiej wioski w północnym Pakistanie do siedziby ONZ w Nowym Jorku. Nastoletnia Malala stała się symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.
Książka sprowokowała nas do rozmów o różnych odmianach fanatyzmu, o tym jak łatwo zmanipulować ludzi i nakłonić ich do czynienia zła. Zgodziliśmy się ze zdaniem Malali, która twierdzi, że „jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat!”. Dlatego należy uświadamiać wszystkich, że w wiedzy i nauce tkwi ogromna moc, która sprawia, że życie staje się lepsze.
Chętnie wzięliśmy również udział w zabawie, która polegała na ułożeniu krótkiego opowiadania z tytułów lektur. Każdy z zespołów wykazał się ogromnym poczuciem humoru i kreatywnością. Był też czas na świąteczne upominki i życzenia.
Malwina Smycz
moderator Dyskusyjnego Klubu Książki