Gorzów i Landsberg. 230 lat od pobytu Schleiermachera w Gorzowie Wielkopolskim
Gorzów i Landsberg. 230 lat od pobytu Schleiermachera w Gorzowie Wielkopolskim
W obecnym Gorzowie, a historycznym Landsbergu, żyło wiele nietuzinkowych postaci. Jedną z nich jest F. E. D.Schleiermacher, słynny na całym świecie ewangelicki teolog, filozof i filolog, który w latach 1794-1796 głosił kazania w landsberskim Kościele Zgody, dzisiaj prowadzonym przez gorzowskich kapucynów. W 2024 roku mija dokładnie 230 lat od jego pobytu w Landsbergu. Zasłynął swymi traktatami filozoficznymi i teologicznymi, tłumaczeniami, wykładami i kazaniami, klasyczna postać hermaneutyki i pedagogiki. Był jedną z najważniejszych postaci ówczesnych Prus. Nie zapomniał jednak swego lands¬berskiego okresu (1794-96), o czym świadczą zbiory listów, dedykacje w zbiorach kazań kierowane do ks. Stubenraucha – swego wuja i następcy w probostwie parafii reformowanej (1796-1807) w Landsbergu. Parafię, mieszczan i miasto wspominał w ciepłych słowach. Pozostał tu niezapo¬mniany i w 1848 r. jego student landsberski superintendent Oberheim wystawił mu pomnik przy kościele Zgody (niezachowany). Dziś pobyt Schleiermachera upamiętnia w Gorzowie wiśniośliwa zasadzona w 1998 r. na dziedzińcu przedszkola
Uczestnicy projektu będą wspólnie dyskutować o F. Schleiermacherze, a także spacerować po mieście i odnajdywać ślady inspiracji autora i współczesnych do niego odniesień. Zwieńczeniem projektu będzie promocja książki – wydanie po polsku dzieła F. Schleiermachera- kazań, które napisał w Landsbergu – inspirując się przyrodą, miejscem i ludźmi, którzy go otaczali.
Projekt otrzymał dofinansowanie z Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej
Projekt zakłada:
• Polsko-niemieckie seminarium
• Promocja książki „Kazania landsberskie Friedricha Schleiermachera
• Spacer gorzowskimi śladami Friedricha Schleiermachera,
Projekt skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców. Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie na język polski i język niemiecki. Zapewniona będzie dostępność architektoniczna.
Dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej