VII Gorzowska Herbertiada 2024

Na zdjęciu widać dwie osoby siedzące przy okrągłym stole. Mężczyzna po lewej stronie ma na sobie ciemny garnitur i białą koszulę, a kobieta po prawej stronie ubrana jest w białą bluzkę i ciemną spódnicę. Oboje siedzą na pomarańczowych fotelach. Na stole znajdują się książki, a jedna z nich jest otwarta i stoi pionowo, z widoczną czarno-białą okładką. W tle widać ekran projekcyjny.

„Gorzowska Herbertiada” to coroczne wydarzenie, które celebruje twórczość naszego Patrona oraz jego dziedzictwo. W 2024 roku projekt pt. „Zbigniew Herbert lokalnie” został ponownie dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W VII edycji z 25 października uczestnicy mieli okazję wziąć udział w spotkaniu i gawędzie z Beatą Lechnio, chrześnicą Herberta, która promowała swoją książkę Mój wujek Zbyszek. Spotkanie poprowadził dyrektor Książnicy Sławomir Szenwald, a dyskusja była pełna osobistych anegdot i refleksji na temat poety.

W programie znalazł się również wykład prof. dr hab. Małgorzaty Mikołajczak na temat twórczości Herberta pt. Po stronie Antajosa: związek z ziemią w twórczości Zbigniewa Herberta. Profesor Mikołajczak wnikliwie omówiła, jak Herbert łączył tematykę ziemi z egzystencjalnymi pytaniami, co otworzyło nowe perspektywy interpretacyjne dla publiczności.

Wieczorem, o godz. 18:00, koncert Skubasa dostarczył wyjątkowych emocji. Artysta zaprezentował utwory inspirowane poezją Herberta, tworząc intymną atmosferę, w której poezja i muzyka harmonijnie się połączyły. Publiczność z entuzjazmem reagowała na każdy występ, a utwory śpiewane przez Skubasa na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Gorzowska Herbertiada to wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w literackim świecie Herberta i zyskać nowe spojrzenie na jego twórczość oraz wpływ, jaki wywarł na kulturę i społeczeństwo.

Grafika z logo biblioteki oraz Godłem, biało-czerwonym paskiem i napisem: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury