Podziękowanie
Od połowy 2019 roku prezentowałam tu książki tematycznie lub miejscem zamieszkania autora związane z Gorzowem ...
Obfity był plon II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Grossa na fraszkę zorganizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta. Przed rokiem, na pierwszą edycję konkursu, fraszki nadesłało 47 autorów, w tym roku aż 145 autorów zaproponowało 168 zestawów. Oceniało je jury w składzie: Anna Dominiak, Jacek Lauda i Jadwiga Gross. Najlepsze opublikowano w książce „Grossolalia, czyli grossterki fraszkopisarza”, która ukazała się w dniu ogłoszenia wyników konkursu.
*
Pierwsze miejsce zdobyła Agnieszka Śliz z Dobronia, w ubiegłym roku laureatka drugiego miejsca, która nadesłała dwa zestawy fraszek, oba w tzw. czarnym humorze, jako że poświęcone zmarłym. Oto przykłady:
Epitafium biznesmena
Zawsze sięgał po to, co niemożliwe się zdało.
Dzisiaj chciałby takiej fuzji, co łączy duszę i ciało.
Pijaczyna w zaświatach
Zanim go nadejdzie rozterka jaka,
Profilaktycznie zalewa robaka.
Polityk w zaświatach
Do Sądu Najwyższego – bo polityk zawsze ma rację –
We własnej sprawie złożył apelację.
*
Laureatem drugiej nagrody jest Zbigniew Witosławski z Gorzowa, który przygotował współczesne parafrazy łacińskich przysłów:
Finis coronat opus
Koniec wieńczy dzieło.
Uwieńczy – pod warunkiem, że się je zaczęło.
Non omnis moriar
Nie wszystek umrę.
Pomimo to całego wpakujcie mnie w trumnę.
O tempora, o mores
O czasy, o obyczaje.
Ona ciągle by chciała, jemu sił nie staje.
*
Laureat trzeciego miejsca, Bartłomiej Bill z Konina zaproponował „Wesołą szkołę”, czyli fraszki o nauczycielach.
Pani od polskiego
Problem w tym, że lekcja
Każda taka sama:
Poezja czy proza –
Dla nas zawsze dramat.
Pani od biologii
Komórek na lekcji
Zabrała dziś parę
I kazała włączyć
Nam komórki szare.
Pani od matematyki
Nie ma w sobie nawet
Pierwiastka humoru,
A każdego ucznia
Podstawia do wzoru.
*
Laureatem nagrody specjalnej ufundowanej przez rodzinę Jana Grossa został Tomasz Grabowski z Koślinki, autor fraszek utrzymanych w modelu „lepiejów” lub „moskalików”, zawsze włączając krąg duchownych.
***
Kto na urlop w listopadzie
Zamiast w sierpniu się wybiera,
Będzie w piekieł strącon kadzie
Lub mu kapłan podoskwiera…
*
Dużą porcje fraszek zawiera rozdział pt. „Fraszki dostrzeżone” z najlepszymi utworami wszystkich autorów. Są wśród nich gorzowianie: Ewa Tatkowska i Marek Kierus oraz Jadwiga Niemiec z Krzeszyc i Anna Żłobińska z Łagodzina.
*
Część końcową książki przeznaczono na prezentację patrona konkursu – Jana Grossa: jest życiorys, wywiad, jakiego udzielił Beacie Patrycji Klary oraz wybór jego nieśmiertelnych fraszek. Do tej części książki włączono krótki esej Anny Dominiak „Od Symonidesa do Sztaudyngera – kręta historia fraszki”.
*
Z liczby nadesłanych prac wynika, że konkurs się przyjmuje i że trudna forma fraszki cieszy się zainteresowaniem autorów. Jury w podsumowaniu swojej oceny stwierdziło, że „spora część tekstów wykazała słaby poziom merytoryczny i formalny”, ale były także utwory, które „zwróciły uwagę nie tylko wzorcowo spełniając gatunkowe założenia fraszki, ale także odznaczając się aktualnością tematu i świeżością spojrzenia”.
Dyrektor Sławomir Szenwald zapewnił, że konkurs będzie kontynuowany, a książki z utworami na niego nadesłanymi są znakomitymi antologiami tej formy literackiej.
***
„Grossolalia, czyli grossterki fraszkopisarza”, II Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Grossa, wyd. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herbarta w Gorzowie Wielkopolskim, Gorzów Wielkopolski 2022, 82 s.