Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Najważniejsze wydarzenie roku, bo przecież „Herbertiada” to prawdziwa feta patrona Biblioteki, zadziało się po raz piąty 28 października, w przeddzień urodzin poety. Tym razem całodniowe wydarzenie było iście barokowe, a to wszystko dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z funduszu Promocji Kultury.
Najpierw od godz. 10:00 warsztaty dla młodzieży pt. „Herbert w podróży”, które poprowadziła znana w środowisku pisarka i jednocześnie doświadczona pedagog Aneta Gizińska-Hwozdyk, następnie o 12:00 – gra mobilna dla młodzieży „Pan Cogito w podróży”, której pomysłodawczynią była Klaudia Makasów, a po południu – uczta dla duszy i skondensowany w pigułce zastrzyk wiedzy dla wszystkich gorzowian.
O 17:00 rozpoczął się wykład profesor dr hab. Małgorzaty Mikołajczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego pt. „Herbert na Akropolu. Podróż do źródeł cywilizacji i podróż w głąb siebie”. To był prawdziwy majstersztyk, bo jak mogłoby być inaczej, gdy zebrani mieli okazać dowiedzieć się nie tylko o peregrynacjach Pana Cogito po Europie i – przede wszystkim – Grecji, ale też o wędrówce poety wewnątrz swojego jestestwa. Wrażliwe „ja” Zbigniewa Herberta wędrowało m.in. wokół psychoanalizy Zygmunta Freuda, mimo że oficjalnie odżegnywał się od nauk słynnego wiedeńczyka. Profesor Mikołajczak nie omieszkała też wyraźnie zaznaczyć, że eseje Herberta, erudyty i poligloty, są świetnym przewodnikiem po Starym Kontynencie. Kto wie, czy nie najlepszym, ponieważ poeta ujął w nich synestezyjne doznania. Lektura „Barbarzyńcy w ogrodzie”, „Labiryntu nad morzem” czy „Martwej natury z wędzidłem” nie dość, że ułatwia podróżowanie, to jeszcze otwiera czytelnika na smaki, zapachy i nietuzinkowe wrażenia wzrokowe, które patron Biblioteki wyrażał doskonałym piórem lirycznym.
Po kilkudziesięciu minutach wystąpienia profesor Mikołajczak na scenę wkroczyli Andrzej Mastalerz i Paulina Kinaszewska ze spektaklem poetycko-muzycznym pt. „Kołatka”. Aktor Teatru Polskiego w Warszawie recytował wiersze Zbigniewa Herberta, przeplatane akompaniamentem na skrzypcach w wykonaniu Pauliny Kinaszewskiej, która również zajęła się partiami wokalnymi.
Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na „VI Gorzowską Herbertiadę”, która w 2023 roku będzie podwójnie wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ będziemy obchodzić 25. rocznicę śmierci poety.
Magda Turska
Fot. Kazimierz Ligocki