VI Lubuski Festiwal Słowa. Warto czytać nad Wartą

Na zdjęciu widoczna aula WiMBP, uczestnicy spotkania siedząc na widowni, oglądają film dokumentalny o Simonie Kossak.

22 i 23 listopada 2024 r. w Bibliotece Herberta odbył się Lubuski Festiwal Słowa. Warto czytać nad Wartą. Była to szósta edycja tego literacko-czytelniczego wydarzenia z udziałem znamienitych gości: autorów, aktorów, dziennikarzy i publicystów.

Pierwszego dnia festiwalu uczestnicy wysłuchali wybranych opowiadań Sławomira Mrożka z tomu „Krótkie ale całe historie”, które przeczytał Olgierd Łukaszewicz. Następnie aktorka Maria Pakulnis, zaprezentowała się w roli autorki książki autobiograficznej pt. „Moja nitka”. Kolejnym punktem programu było spotkanie z Tomaszem Jachimkiem – autorem książek, artystą kabaretowym, stand-uperem i twórcą sztuk teatralnych.

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się od spotkania z Anną Kamińską, która opowiadała o książce swojego autorstwa pt. „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, będącej fascynującym portretem pasjonatki przyrody, buntowniczej i nietuzinkowej kobiety. Sympatycy programu „Raport o stanie świata” mieli okazję posłuchać rozmowy z dziennikarzami współpracującymi przy tym projekcje: jego pomysłodawcą Dariuszem Rosiakiem oraz publicystą Grzegorzem Dobieckim.

Na festiwalu czytelniczym nie zabrakło dyskusji o czytelnictwie i o tym jak zachęcić Polaków do czytania, o czym rozmawiali dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej i Sławomir Szenwald – dyrektor gorzowskiej książnicy. Kolejnym wydarzeniem było spotkanie czytelnicze, na którym aktorka i autorka książek Laura Łącz przeczytała fragmenty powieści Juliusza Kadena-Bandrowskiego pt. „Miasto mojej matki”. Następnie z miłośnikami literatury fantasy spotkał się Jakub Ćwiek. Festiwal zwieńczył pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz pt. „Simona”.

Wydarzenie było objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego. Spotkania autorskie zrealizowano w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

 

Mariola Merxmüller-Socha