IV Poranek Poetycki

Nagrodzeni poeci w ramach "IV Poranku Poetyckiego", wszyscy są zadowoleni z werdyktu, uczestnicy znajdują się na auli w WiMBP.

20 listopada 2024 r., w sali Audytoryjnej w Bibliotece Herberta odbył się IV Poranek Poetycki. Jest to inicjatywa, która zrodziła się podczas otwarcia jednej z wystaw w czerwcu 2016 roku w Ośrodku Integracji i Aktywności, w trakcie której uczestnicy cytowali swoje wiersze. Ewidentnie chcieli się podzielić swoimi słowami z innym. Nie mieli jednak miejsca, w którym mogliby je zaprezentować. Wiec, jeśli Biblioteka jest przestrzenią, w której panuje atmosfera, sprzyjająca twórczemu wyrażaniu siebie, to dlaczego tego nie wykorzystać, szczególnie kiedy była ku temu potrzeba. I tak I Poranek Poetycki odbył się już 15 listopada tego samego roku.

Spotkania te mają na celu popularyzację poezji osób zmagających się z różnego rodzaju niesprawnościami nie tylko fizycznymi ale i intelektualnymi czy znajdujących się w kryzysie. Mają motywować do odkrywania własnej twórczości i dawać przestrzeń do dyskusji i wymiany myśli na temat literatury, do dzielenia się emocjami oraz refleksjami, które poezja często wywołuje.

W tym roku poznaliśmy twórczość: Bożeny Ambroży, Amazonki a jednocześnie Prezesa Gorzowskiego Stowarzyszenia AMAZONEK; Jolanty Sawickiej, mieszkanki Domu Pomocy Społecznej Nr 2 z Gorzowa Wielkopolskiego; „ELEN”, młodej kobiety piszącej pod pseudonimem.

Poetki za pomocą słów, “przelali” na papier swoje emocje, doświadczenia i spostrzeżenia dotyczące świata. W wierszach poruszono wiele tematów – od miłości, przyrody po problemy społeczne i osobiste przeżycia.

W części artystycznej wystąpili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Witnicy: Marcin Czelin, Marcin Gębka i Małgorzata Staniaszek, którzy zaśpiewali kilka piosenek oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Chwalęcic: Anna Haliczanowska, Kacper Kwiatkowski i Rafał Górny, którzy niemalże aktorsko przedstawili wiersze nieznanego autora.

Poezja i muzyka może być mostem do nawiązywania nowych relacji i budowania wspólnoty, a także przyczyniać się do zwiększenia poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Tekst. Beata Toruńska

Foto. Krzysztof Szymkowiak