Iwona Mazur – Elementy architektury secesyjnej (wywiad)

Bibliotekarz gorzowski

W dniu 30 stycznia 2019 r., o godz. 17.00, w holu gmachu głównego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, odbył się wernisaż wystawy malarstwa, grafiki, witraży Iwony Mazur pt. Elementy architektury secesyjnej. Autorka prac zaprezentowała wybrane przez siebie detale architektoniczne z budowli secesyjnych zachowanych w naszym mieście. Opowiadając o swojej pasji i zainteresowaniach, zaprosiła uczestników spotkania na „spacer” szlakiem pięknej architektury secesyjnej. Po wernisażu uczestnicy zwiedzili zabytkową willę Hansa Lehmanna, podziwiając jej reprezentacyjne wnętrza i w oryginale obejrzeli elementy, które uwieczniła w swoich pracach autorka. Zwiedzanie przyczyniło się też do dyskusji na temat historii Gorzowa Wielkopolskiego, dawniej Landsberga, i jego mieszkańcach, a dużo ciekawych informacji zwiedzający usłyszeli od Kazimierza Ligockiego, pracownika biblioteki i przewodnika po zakamarkach wilii. 30 stycznia obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania ̶ święto przypominające opuszczenie miasta przez Niemców i początek osiedlania się polskich osadników. Jest to także wyraz przyjaźni i współpracy dawnych i obecnych mieszkańców miasta. Współczesną mieszkanką Gorzowa, ze szczególną wrażliwością na jego historie i kulturę, jest właśnie Iwona Mazur  ̶ Ambasadorka GORZÓW #Stąd Jestem, malarka, ilustratorka, wizażystka, projektantka stylowej odzieży. W swoich pracach często przedstawia uroki, zabytki oraz architekturę swojego rodzinnego miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Zapytałam Iwonę Mazur o jej pasje, zainteresowania i spojrzenie na uroki i historię miasta w którym żyje i tworzy.

Agnieszka Pospieszna: Gratuluję wystawy i pięknych prac. Spotkały się z dużym uznaniem i zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Myślę, że dużo osób zachęciły do spaceru po mieście śladem elementów architektury secesyjnej i podziwiania jej w oryginale. Czy taki był twój zamysł?

Iwona Mazur: Celem wystawy było pokazanie mieszkańcom piękna secesyjnych sztukaterii i detali znajdujących się na budynkach w starej części miasta Gorzowa Wielkopolskiego, na willach dawnych fabrykantów oraz w Muzeum Lubuskim. Niewielu mieszkańców wie o takich sztukateriach, o smokach, fantazyjnych kwiatach, głowach pięknych kobiet. Dlatego poprzez moje prace udostępnione na wystawie zaprosiłam gorzowian na spacer szlakiem secesyjnych detali oraz do obejrzenia ich w oryginale w miejscach, w których się znajdują.

A.P. Pamiętasz kiedy po raz pierwszy i dlaczego zwróciłaś uwagę i postanowiłaś wykorzystać w swoich pracach detale secesyjnych budowli? Co cię zainspirowało do stworzenia cyklu prac?

I.M. Detale secesyjne pamiętam z budowli jako dziecko, zawsze się nimi zachwycałam. Kiedy w 2015 roku wyruszyłam z aparatem w starą cześć miasta, żeby uwiecznić secesyjne detale z kamienic wiedziałam już, że kiedyś taką wystawę stworzę. Secesja jest moim ulubionym stylem w sztuce i architekturze. Chciałam choć trochę te piękne detale ocalić od zapomnienia, one z roku na rok niszczeją.

A.P. Jesteś Ambasadorką kampanii GORZÓW #Stąd Jestem. Myślę, że w pełni na to zasługujesz. Chyba nie wahałaś się, aby wziąć udział w tym projekcie?

I.M. Wzięłam udział w kampanii GORZÓW #Stąd Jestem , ponieważ od lat pokazuję Gorzów w moich pracach i nadal będę. Był już projekt kartek pocztowych w roku 2009 dla Poczty Polskiej z kościołami katolickimi i innych wyznań znajdujących się w Gorzowie i okolicach. Drugi projekt również dla Poczty Polskiej to projekt datownika pocztowego z lodołamaczem Kuna na tle mostu i Katedry w roku 2009. Poza tym miałam już kilka wystaw indywidualnych pokazujących Gorzów w malarstwie, grafice, akwareli oraz malarstwie witrażowym. Staram się jako Ambasadorka miasta z kampanii GORZÓW #Stąd Jestem pokazywać w moich pracach Gorzów od najlepszej strony.

A.P. Oprócz malarstwa, grafiki, witraży, jakie inne działania artystyczne podejmujesz? Wiem, że projektujesz, rysujesz, piszesz ikony…

I.M. Jestem ciekawa każdej techniki malarskiej. Piszę Ikony rysuję, maluję, maluję witraże, stworzyłam ilustracje i grafiki do tomików poezji Beaty Patrycji Klary  ̶  “Witraże” i ,”Imaginacje”. Tworzę prywatne projekty modowe odzieży wyszywanej ręcznie kryształkami, powstała kryształkowo ̶ cekinowa moja prywatna kolekcja nakryć głowy oraz opasek na głowę na ekstra okazje z piórami w stylu boho. Spełniam się również w profesjonalnym makijażu na różne okazje. Przez wiele lat byłam wizażystką i makijażystką w perfumerii ̶ upiększałam kobiety. Prowadzę również warsztaty z malarstwa witrażowego na szkle oraz inne artystyczne warsztaty dla dzieci i dorosłych.

A.P. Jesteś stałą czytelniczką biblioteki i często tu bywasz na różnych wydarzeniach. Co cię do nas przyciąga? Z jakich ofert korzystasz? Co możesz polecić innym czytelnikom?

I.M. Jestem od lat stałą czytelniczką bibliotek w Gorzowie. Przyciąga mnie duży wybór książek, ale ostatnio z wygody czytam w systemie Legini. Wolę jednak fizycznie czuć książkę w ręku . Przy tworzeniu wystaw często korzystam z różnego rodzaju książek ze zbiorów bibliotecznych. Przy tworzeniu mojej ostatniej wystawy pt.: ,,Elementy architektury secesyjnej,, korzystałam z książek: “Architektura secesyjna w Gorzowie” Lucyny Giesen, “Secesja i historyzm w Gorzowie”  ̶  praca zbiorowa oraz “Secesyjne rzemiosło artystyczne” Janusza Michalskiego. Polecam je każdemu kto chce poznać historię i architekturę secesyjną miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

A.P. Czy możesz zdradzić swoje artystyczne plany? Czym w najbliższym czasie będziesz zajmowała się?

I.M. Przygotowuję w czasie dwie wystawy, być może będą połączone w jedną wystawę, oczywiście dotyczące Gorzowa Wielkopolskiego, ale to na razie projekt, niespodzianka, a technika wykonanych prac może być miłym zaskoczeniem.

A.P. Dziękuję za rozmowę. Czekamy na twoje kolejne prace. Powodzenia!

I.M. Dziękuję pięknie za rozmowę i zapraszam na moje przyszłe wystawy!

Rozmawiała:

Agnieszka Pospieszna
Informatorium WiMBP w Gorzowie Wielkopolskim