Nie wszystko jest takie, jakim się wyd...
15.11.2024r. w Filii nr 1 podczas młodzieżowego DKK omawiana była powieść amerykańskiej autorki Lauren Wolk. ...
14 czerwca 2013 r. licencjonowana psychoterapeutka, autorka dziesięciu książek o tematyce rodzinnej, małżeńskiej i społecznej spotkała się w gorzowskiej bibliotece ze swoimi czytelnikami.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego we współpracy z Instytutem Książki.
Zuzanna Celmer uważa, że najważniejsze jest spojrzenie na człowieka całościowo. Nie zawsze bowiem zdajemy sobie sprawę z konsekwencji płynących z faktu, że człowiek w swej istocie stanowi jedność ciała, duszy i umysłu. Naruszenie któregokolwiek z tych trzech filarów powoduje, że zaczynają się chwiać pozostałe. Niemniej ważne od zdrowia psychicznego jest zdrowie fizyczne. Często o tym zapominamy – mówiła w trakcie spotkania. Nie umiemy czytać przekazywanych nam przez organizm sygnałów. Lekceważymy bóle głowy, krzyża, żołądka. Nie szanujemy swojego życia. Dlatego Zuzanna Celmer namawiała wszystkich, żeby bardziej zadbali o swoje ciało, bo nie bez przyczyny mówi się, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Czynniki biologiczne stymulujące prawidłowy rozwój człowieka to przede wszystkim pożywienie, właściwe oddychanie i ruch. Oddychanie jest czymś tak naturalnym, że nie zwracamy na nie większej uwagi. Codzienny stres powoduje, że oddychamy zbyt szybko
i płytko. Szybki oddech uniemożliwia wymianę powietrza z dolnych części płuc. Tak więc mniej tlenu przedostaje się do krwi. Niedotlenienie negatywnie wpływa na cały nasz organizm. Powoduje ospałość, zmęczenie, kłopoty z koncentracją i pamięcią. Niemniej ważne jest zdrowe odżywianie. Zuzanna Celmer przyznała, że od wielu lat jest wegetarianką, ale nie przekonywała, że jest to jedyny dobry sposób na zachowanie zdrowia. Jej zdaniem wystarczy odżywiać się w sposób racjonalny, nie wrzucać w siebie bezmyślnie bezwartościowych składników. Namawiała również do podjęcia jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej, podkreślając zalety codziennych spacerów. Niestety, jest zdaniem, niedocenianych przez Polaków, bo… nic nie kosztują.
Drugim filarem życia człowieka jest zdrowie psychiczne – dobre samopoczucie umysłowe i emocjonalne, które m.in. zależne jest od dobrych relacji z ludźmi, tworzenia harmonijnego związku, poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, umiejętności radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Zuzanna Celmer mówiła o ogromnej roli jaką w życiu każdego człowieka odgrywa matka. Potwierdziła znaną prawdę, że szczęśliwa, spełniona matka wychowuje zazwyczaj szczęśliwe dziecko. Już dawno udowodniono bowiem, że na nasze poczucie szczęścia lub skłonność do depresji wpływają hormony wytwarzane przez matkę w okresie życia płodowego dziecka. Nie mniej istotny jest okres dzieciństwa. Ma ono kolosalne znaczenie dla przyszłego życia człowieka. Miłość, poczucie bezpieczeństwa, własnej wartości, akceptacji wyniesione z rodzinnego domu procentują w dorosłym życiu. Mają kolosalne znaczenie dla naszego poczucia bycia człowiekiem godnym szacunku i miłości. Kiedy potrafimy zaufać sobie, przez to zaufać innym i zbudować dobre relacje z ludźmi; kiedy czujemy, że miejsce, w którym właśnie się znajdujemy jest dla nas najwłaściwsze i nikomu nie musimy już niczego zazdrościć ani udowadniać; kiedy wreszcie w naszych związkach (przyjacielskich, małżeńskich, partnerskich) czujemy się spełnieni, to jesteśmy szczęśliwi, możemy czerpać radość z samego faktu istnienia.
Ostatnią część spotkania Zuzanna Celmer poświęciła roli duchowości w naszym życiu. Mówiła o tym, jak istotna jest wiara, nadzieja, a nade wszystko posiadanie celu w życiu, samorozwój, ciekawość świata, kreatywność. Dlatego pomimo tak wielu obowiązków lubi uczyć się, rozwijać, stale poszerzać swoją wiedzę. Jest ciekawa świata i ludzi, ma wrażenie, że wszystko jeszcze przed nią. Ubolewała nad tym, że większość Polek niestety żyje życiem innych, czytając brukowce typu „Życie na gorąco” i oglądając seriale (również powtórki – zażartowała). Podkreślała, ze życie jest darem, dlatego należy je szanować. Szkoda tracić czas na rzeczy bezwartościowe.
A zatem szanujmy swoje życie i swój czas. Dbajmy o ciało i umysł. Uczmy się ciągle coś nowego i uśmiechajmy się do ludzi.
Anna Królewicz – Spętany, koordynator programu DKK