„Jak żyć razem – budujemy mosty między pokoleniami”

12 maja  w ramach Tygodnia Bibliotek w Filii nr 6 odbyły się  warsztaty biblioterapeutyczne dla czytelników,  które poprowadziła Krystyna Bieńkowska – biblioterapeuta,  członek Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.  Przybyłym na spotkanie uczestniczkom na początku towarzyszyła niepewność  i  pytania  –  Czym jest biblioterapia? Na czym  polega? Co daje  uczestnictwo w warsztatach biblioterapeutycznych?

Z greckiego biblion – znaczy książka i therapia –  leczenie, uzdrawianie, czyli „leczenie książką”. Biblioterapia  jest rodzajem  psychicznego wsparcia, pomocą w rozwiązywaniu osobistych problemów, środkiem do zmiany punktu widzenia i postawy. Dzięki odpowiednio dobranej literaturze można wpłynąć na zmianę myśli, uczuć i zachowań, zaakceptować swoją inność  i uwolnić się od stresu.

Podczas warsztatów był czas na  zabawy integracyjne  i taniec, które pozwoliły  wzajemnie poznać się  i rozluźnić. Potem była  analizę krótkiego tekstu „Wiązka patyków i stary człowiek” ze zbiorku Michela Piquemal  „Bajki filozoficzne: jak żyć razem”. Tekst  o sile rodziny, grupy i wspólnym pokonywaniu problemów skłonił uczestniczki do   dyskusji   nad  tematem.    Na zakończenie  każdy mógł wybrać sobie sentencję z „ Aforyzmów optymisty do czytania w chwilach chandry” i głośno przeczytać.

Uczestniczki szybko przekonały się, że udział w takich zajęciach  dostarcza wiele przyjemności, pozwala odreagować stres,  spojrzeć w swoje wnętrze,  otworzyć  się na ludzi, wprawić w dobry nastrój i wypożyczyć książkę, która będzie balsamem dla duszy.

 

Teresa Kosiba