Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
22 października 2024r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 1 rozmawialiśmy o powieści Barbary Wysoczańskiej „Cena wolności”. Autorka poruszyła w niej wiele tematów i zręcznie wprowadziła kilka wątków. Przede wszystkim temat emancypacji kobiet oraz walki ze stereotypami. Akcję umiejscowiła na początku XX wieku w Warszawie, w zaborze rosyjskim, w czasie rodzenia się podziemnego ruch oporu. Główna bohaterka Klara Tyszkowska to młoda feministka i aktywistka, która buntuje się przeciwko tradycji oraz uciskowi carskiego reżimu. Na początku jej życie skupia się wokół studiów na tajnym Latającym Uniwersytecie i pracy dla gazety „Bluszcz”. Jej dojrzewająca radykalna postawa spotyka się z ogromnym oporem i niechęcią wśród tych, którym obecny stan odpowiada i nie chcą rewolucyjnych zmian. Nie znajduje również zrozumienia wśród najbliższych. Po tragicznych wydarzeniach na Placu Grzybowskim młoda aktywistka zmuszona jest ponieść wysoką stawkę za swoją niezależność i miłość, do której wcześniej nie chciała się przyznać. Pomimo to, walczy, a cena jaką przyjdzie jej za to zapłacić jest ogromna.
Historia Klary maluje się na ważnym tle historycznym, Polska jest u progu odzyskania niepodległości. Wśród tych wszystkich wydarzeń mamy jeszcze mocny wątek obyczajowy, romanse i wielkie spełnione i niespełnione miłości.
Barbara Wysoczańska po raz kolejny udowadnia, że potrafi pisać wciągające opowieści historyczne, z ciekawymi, różnorodnymi i barwnymi bohaterami.
Polecamy
J. Karaśkiewicz
Foto: J. Karaśkiewicz, Jadwiga Łowkis