77 okrążeń Słońca
W środku jesiennego tygodnia, 23 października 2024 r., gorzowską książnicę odwiedził Jerzy Fedorowicz – autor, ...
26 maja 2009 r. o godz. 15.30 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kłodawie odbyło się spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem, pisarzem, publicystą, tłumaczem, autorem bestsellerowej trylogii pt. Przypadki księdza Grosera, czy zbioru opowiadań, pt. Niebo dla akrobaty, ściśle związanego z naszym regionem (akcja utworu dzieje się w gorzowskim hospicjum). Spotkanie zorganizowano w ramach projektu Dyskusyjnego Klubu Książki ze środków Instytutu Książki. Mimo że pisarz odwiedził Kłodawę w Dzień Matki, do biblioteki zawitała rekordowa liczba czytelników (musieliśmy dostawiać krzesła!). Możliwe, że przewrotnie właśnie ta data wpłynęła na tak dużą frekwencję – wśród zebranych można było dostrzec matki z dorastającymi dziećmi. Poza tym, nazwisko twórcy “Cudzego pola” jest powszechnie znane w naszych okolicach, jego książki wciąż krążą między klientami biblioteki. Dowcipy Jana Grzegorczyka, związane z poszczególnymi wątkami jego powieści, a także sytuacjami rzeczywistymi (pisarz z aktorskim zacięciem przytaczał anegdoty ze swoich spotkań i wywiadów ze znanymi twórcami) wprawiły widownię w wyśmienity humor. Co jakiś czas było słychać głośny śmiech z sali. Autor przyznał, że komizm jest ważnym elementem jego twórczości. Łatwo jednak można było odczuć, że nie tylko bohaterów Grzegorczyka cechuje duże poczucie humoru, ale przede wszystkim samego twórcę. Dzięki tej luźnej atmosferze uczestnicy chętnie zadawali pytania, nawet młodzież nie odczuwała napięcia, związanego z obcowania z tak znanym pisarzem. Grzegorczyk okazał się człowiekiem przystępnym, chętnym do interakcji z czytelnikami, którzy w miarę trwania spotkania coraz bardziej się otwierali i wypytywali autora “Adieu” o tajniki jego warsztatu, dobór tematów, czy postrzeganie rzeczywistości, przetwarzanej następnie na fikcję literacką.
Powszechnie wiadomo, że wątki poruszane w “Przypadkach…” (arkana życia duchowieństwa) wzbudzają sporo kontrowersji, padły zatem pytania o istotę i powody tego rodzaju zainteresowania literackiego. Grzegorczyk dowodził, że podstawowym tematem jego twórczości jest człowiek ze wszystkimi swoimi słabościami, ale i zaletami. Ksiądz, podobnie jak reszta populacji, ulega zwątpieniu, pokusom, nałogom i podobnie jak szereg innych ludzi jest w stanie dokonać wielkich rzeczy. Ważna jest wiara, a ona często wiąże się ze zwątpieniem.
Na zakończenie autor “Nieba…” przytoczył fragment swojej najnowszej, jeszcze niewydanej powieści “Chaszcze”, która jak zaznaczył Grzegorczyk, będzie typem kryminału filozoficznego z cechami autobiografizmu.
Magdalena Turska