Jestem głód

Wnętrze biblioteki, przy długim stole zastawionym poczęstunkiem i pokrytym obrusem, siedzi osiem osób dyskutujących o książce. W tle prace plastyczne zawieszone na ścianie.

„Czuła moją słabość i ją wykorzystywała. Intuicyjnie wyczuwała, jak bardzo pragnę matki, kobiety, jak mocno jej potrzebuję. I wykorzystywała to do manipulowania mną – w sposób zawoalowany, ale intensywny”.

28 listopada 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o audiobooku jednej z najważniejszych współczesnych czeskich pisarek Petry Dvořákovej.

Jestem głód to powieść autobiograficzna. Zrodziła się z cierpienia, smutku i braku akceptacji. Relacje z niezrównoważoną matką rzutowały na całe życie bohaterki. Małżeństwo, które miało zapewnić jej normalne życie również okazało się złym wyborem. Podczas lektury przeżywaliśmy z bohaterką trzydzieści dwa lata pełne wzlotów i upadków, dojrzewaliśmy, kochaliśmy, rodziliśmy, cieszyliśmy się i cierpieliśmy. Wpuściła nas do swojego intymnego świata tak daleko, jak tylko było to możliwe.

Tekst. Beata Toruńska

Fot. Sandra Szczudło-Ziemianin