Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
24.01.2024 r. w Filii 6 odbyło się pierwsze w 2024 r. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki podczas którego prowadziliśmy ożywioną dyskusję o pieniądzach i tych, którzy je wydają. Książka brytyjskiego dziennikarza, Olivera Bullogha „Kamerdyner świata” to reportaż
o pozyskiwaniu pieniędzy przez Wielką Brytanię, która po upadku Imperium Brytyjskiego musiała na nowo zdefiniować swoja tożsamość i znaleźć sposób na bogacenie się.
Oliver Bullough rozpoczyna swój reportaż od rozmowy z amerykańskim naukowcem Andrew, który był zdziwiony, że nie może się dowiedzieć niczego o działaniach brytyjskiego rządu na rzecz weryfikacji pochodzenia chińskiego majątku w Wielkiej Brytanii. Dziennikarz wyjaśnił mu, że w Anglii takie śledztwa nie są popularne:
„Wielka Brytania jest jak kamerdyner – powiedziałem wreszcie, próbując nam obu wyjaśnić, co tu się właściwie dzieje. – Jeśli ktoś jest bogaty, to wszystko jedno, czy jest Chińczykiem, Rosjaninem, czy kimkolwiek innym. Jeśli chce coś zrobić, coś schować, coś kupić, Wielka Brytania mu to załatwi. Nie jesteśmy policjantem jak wy. Jesteśmy kamerdynerem. Kamerdynerem świata. Dlatego nie prowadzimy śledztw dotyczących tego, o czym mówimy. Kamerdyner nie zajmuje się takimi sprawami” (Oliver Bullough, „Kamerdyner świata”, s.9).
Książka „Kamerdyner świata” opowiada o poważnych i wręcz niewiarygodnych przestępstwach finansowych, które dzięki działaniom Wielkiej Brytanii mogły się powieść.
Raje podatkowe i pranie pieniędzy to tylko niektóre z poruszonych zagadnień.
Reportaż wzbudził w nas dużo refleksji na temat tego, czym jest i dokąd zmierza system finansowy i prawny nie tylko Wielkiej Brytanii, ale też innych krajów.
Natalia Płosaj