Klasyka Muzyczna w Książnicy – koncert Grzegorza Rudnego – fortepian i Piotra Bąka – gitara

Dnia 14 kwietnia 2011 roku w Bibliotece Herberta odbył się koncert dwóch utalentowanych studentów trzeciego roku Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W pierwszej części wieczoru wystąpił Piotr Bąk. Naukę gry na gitarze rozpoczął krótko przed ukończeniem siódmego roku życia. W 2008 roku zakończył z oceną celującą z instrumentu naukę w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza. Uczestnik licznych klas i kursów mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów jak: Pavel Steidl, Zoran Dukic, Jeremy Jouve, prof. Piotr Zalewski, Łukasz Kuropaczewski i innych. Obecnie student w klasie profesora Piotra Zaleskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu. W jego wykonaniu usłyszeliśmy:

– Preludium-Presto i Allemande z 3 suity lutniowej BWV 995 –  J.S. Bacha

– Mallorca (Barcarola) –  Isaac'a Albeniza

– Inwokacja i Taniec – Joaquína Rodrigo

– Tarantella – Mario Castelnuovo-Tedesco

Drugą część koncertu wypełnił Grzegorz Rudny, podobnie jak Piotr Bąk naukę gry na instrumencie rozpoczął wcześnie, bo w wieku 6 lat pod kierunkiem pani Marii Polowczyk w Środzie  Wlkp. Dalszą naukę gry na fortepianie rozpoczął w 2001 roku w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Poznaniu. Tam doskonalił swoje umiejętności w klasie fortepianu profesor Aleksandry Żółtowskiej. Na każdym z etapów kształcenia muzycznego osiągał bardzo dobre oceny nauczania. W roku 2008 ukończył szkołę średnią i podjął studia u profesora Waldemara Andrzejewskiego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jego repertuar obejmuje utwory od okresu baroku aż do muzyki XX wieku. Koncertował w wielu miastach Polski, a także we Włoszech, Francji oraz w Niemczech. W swej działalności artystycznej nie skupia się wyłącznie na grze solowej. Równie często występuje w roli kameralisty. Bierze czynny udział w działalności koncertowej dwóch chórów kameralnych, zarówno jako baryton jak i akompaniator. Pasją Grzegorza jest muzyka i w niej się spełnia, ale jako młody człowiek ma również pasje poza muzyczne. Jest zapalonym kajakarzem i żeglarzem oraz ceni sobie turystykę rowerową, którym to środkiem transportu odwiedził liczne polskie i europejskie miasta. W Bibliotece Herberta usłyszeliśmy w jego wykonaniu:

– 2 sonatę fortepianową d-moll op. 14 SergeiaProkofieva złożoną z części:

– Allegro ma non troppo

– Allergo marcato

– Andante

– Vivace

– Chaconne d-moll Jana Sebastiana Bacha w aranżacji Ferruccio Bussoniego

Czwartkowy wieczór muzyczny wypełniony muzyką fortepianową i gitarową zadowolił Gorzowian zgromadzonych w Sali Audytoryjnej, a zainteresowanych klasyką w naszej Książnicy. Młodzi wykonawcy dostarczyli melomanom dużo wrażeń muzycznych, zaprezentowali w pełni profesjonalny warsztat muzyczny. Warto zapamiętać nazwiska młodych wykonawców, bo na pewno jeszcze nie raz o nich usłyszymy. Życzmy sobie, aby wysłuchać ich muzyki na ulicy Dziewięciu Muz 10. Muzy powinny być usatysfakcjonowane goszcząc u siebie młodych muzyków tak jak publiczność zgromadzona w Bibliotece Herberta.

 

* noty biograficzne zaczerpnięto z programu koncertu