Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
W ramach akcji "Lato 2016" przebiegającej pod hasłem "Wyobraźnia nie ma wakacji" w bibliotece Wróbelka Elemelka w dniach od 1.08.2016 r. do 5.08.2016 r.odbyły się zajęcia zatytułowane "Klub archeologa".
Zajęcia zaczęły się od spotkania z archeologiem Panią Aleksandrą Rakoca, która wyjaśniła dzieciom, że archeologia jest nauką, której celem jest odtwarzanie społeczno – kulturowej przeszłości człowieka na podstawie źródeł archeologicznych, a archeolog to osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, zajmująca się badaniem minionych kultur. Zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się torba przyniesiona przez Panią Olę, wypełniona niezbędnymi przy pracy archeologa narzędziami. Każde dziecko mogło wziąć do ręki i obejrzeć grackę, szpachelkę, miarkę czy pędzel. Obejrzały także kamienie i repliki różnych zbytków.
Następne spotkania zaczynały się od krótkiej pogadanki na temat genezy, znaczenia symboliki piramid, zaginionych zabytków czy odkrytych w jaskiniach malowideł ściennych.
Uczestnicy spotkań chętnie brali udział w zajęciach plastycznych i konkursach. Wymyślili własny alfabet, którym napisali pozdrowienia z wakacji na wykonanych przez siebie widokówkach. Z kolorowego papieru wykleili piramidy, na dużym, szarym papierze namalowali sceny z życia ludzi prehistorycznych, z plasteliny ulepili wazy i dzbanki, ze sznurka, koralików i guzików wykonali korale i bransoletki.
Oprócz zajęć plastycznych odbyła się też gra planszowa, dzieci układały puzzle, rozwiązywały rebusy i krzyżówki. Pytania do gier dotyczyły głównie archeologii. 2.08.2016 r. jedenaścioro dzieci zwiedziło muzeum Spichlerz. W ostatnim dniu tygodnia uczestnicy spotkań obejrzeli film rysunkowy zatytułowany "Jak dobrze być jaskiniowcem", a Franek Nędza otrzymał nagrodę za pracę rysunkową, wykonaną do ogłoszonego 1.08.2016 r. konkursu "Jak ludzie prehistoryczni umieli przetrwać zimę". W zajęciach udział wzięło 59 osób.
Elżbieta Wach