Koncert pt. „Pod niebem Paryża”

Sala audytoryjna biblioteki, na pierwszym planie przed mikrofonem na statywie stoi wokalistka w czarnej wąskiej sukience do kolan, na którą ma narzucone czerwone boa z piór, śpiewa piosenkę pt. Mon menage a moi, po prawej stronie za statywem na nuty siedzi akompaniator w białej koszuli i czarnych spodniach gra na akordeonie, za nimi na ścianie wisi ekran, a na nim widać zdjęcie zabytkowej karuzeli, obok wiszą trzy godła (województwa, kraju i miasta);

28 grudnia 2024 r. o godz. 16.00 w Książnicy Herberta przy pełnej sali audytoryjnej piosenki francuskie zaśpiewała Marzena Szumlańska-Śron. Artystka zaprosiła publiczność na muzyczną przechadzkę wąskimi  uliczkami Montmartre, gdzie pośród zieleni i wtulonych kawiarenek można jeszcze dostrzec życie przedwojennego Paryża i bohemy artystycznej. Na akordeonie akompaniował Stanisław Dobrzański, a wybrane wiersze recytowały poetki: Janina Jurgowiak i Krystyna Woźniak. Koncert pt. „Pod niebem Paryża” odbył się w ramach cyklu Słowo i muzyka. Realizatorami programu byli: Miejskie Centrum Kultury, Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim. Piosenkarka wykonała znane i lubiane piosenki francuskich artystów, między innymi: „Pod dachami Paryża”, „Mon menage a moi”, Padam Padam”, Milord, La vie en rose, Hymne A L’ Amour. Publiczność gromkimi brawami nagradzała wykonania i interpretacje. Doceniła także akompaniament i zaprezentowane utwory poetyckie. Oczywiście bez bisów się nie obyło! Scenariuszem i reżyserią koncertu zajął się Czesław Ganda, prezes gorzowskiego oddziału RSTK, honorowy obywatel Gorzowa Wielkopolskiego, muzyk, kompozytor i społecznik.

Marzena Szumlańska-Śron to gorzowianka, obecnie mieszkająca w Niemczech.  Solistka  koncertów  w kraju i za granicą. Współpracowała z Teatrem Roma w Warszawie. Komponował dla niej Włodzimierz Korcz.  W  2002 roku na Festiwalu Piosenki Francuskiej zdobyła Grand Prix. Związana jest z Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury w Gorzowie Wielkopolskim., gdzie od 18 roku życia szlifowała swój talent pod okiem Czesława Gandy. Odznaczona  przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Honorową Odznaką Zadłużony dla Kultury Polskiej (2016r) i Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2021).

Agnieszka Pospieszna