Dziewczyna z Wenecji
19.11.2024r. w Filii nr 10 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była ...
14 listopada 2018 roku w gorzowskiej Książnicy odbyła się konferencja naukowa „Polonia Mater Nostra Est” poświęcona setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim. Partnerami konferencji byli: Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Gorzowie Wielkopolskim, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gorzowie Wielkopolskim oraz Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim.
Konferencję otworzył i powitał przybyłych gości Sławomir Szenwald, dyrektor Biblioteki Herberta. Głos zabrała również Krystyna Sibińska, poseł na Sejm RP, podkreślając istotę pamięci o historii i ludziach, dzięki którym dane nam jest żyć w niepodległej Polsce.
W kolejnych wystąpieniach omawiana była tematyka polskiej drogi do niepodległości w kontekście dziejów Europy, wojen, walk niepodległościowych i skomplikowanej historii pogranicza.
Wystąpienia:
prof. Paweł Leszczyński, Jubileusz 100-lecia polskiej niepodległości na tle nowej mapy politycznej Europy Środkowej po I wojnie światowej
prof. Beata Orłowska, Między kształceniem a wychowaniem. Sto lat polskiej myśli edukacyjnej
Edward Jaworski, Walka o granice państwa polskiego 1918-1925
Agnieszka Dębska, Miejsca pamięci narodowej jako forma upamiętnienia walk o niepodległość Ziemi Międzychodzkiej
dr Katarzyna Sanocka–Tureczek i prof. Marceli Tureczek, Wielka wojna, niepodległość i pamięć na obszarze Babimojszczyzny i Ziemi Międzyrzeckiej 1918-2018.
Imprezą towarzyszącą konferencji było podsumowanie konkursów organizowanych przez Kuratorium Oświaty i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gorzowie Wielkopolskim „Tydzień dla Niepodległej”.
Wydarzenie uświetnił recital fortepianowy w wykonaniu Piotra Szychowskiego, jednego z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia w Polsce. W repertuarze królowały utwory Fryderyka Chopina.
Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak, a wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze w ramach „Samorządowych Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości”.