Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
W Bibliotece filia 11 – Biblioteka dla Dzieci „Wróbelka Elemelka” ul. Chełmońskiego 8 nastąpiło 5 maja rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez Elżbietę Wach „Kufer pełen baśni”. Recenzentem prac była Beata Patrycja Klary.
Trzy prace zostały wyróżnione:
Trzecie wyróżnienie otrzymała baśń „Mrówcza perspektywa” Piotra Komora. Autor osadził swoją baśń w realiach własnego domu, w którym spotkała go niezwykła przygoda – został bowiem wciągnięty przez odkurzacz. To pomysł ciekawy, tym bardziej, że bohater wykazał się mądrością i umiał sobie w tych niesamowitych warunkach świetnie poradzić.
Drugie wyróżnienie przyznano baśni „Lekkomyślny krab” Aleksandry Uchańskiej. W utworze tym autorka zawarła bardzo ważną w baśniach rzecz – morał!!! Ta baśń uczy, że należy słuchać rodziców, gdyż oni zawsze chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, nawet jeśli ich dzieckiem jest mały, niesforny krab.
Pierwsze wyróżnienie zdobył Łukasz Żejmo za baśń „Piaski czasu”. W tej baśni mamy ciekawe elementy fantastyczne – zwłaszcza możliwość przenoszenia się w czasie i zmieniania rzeczywistości. Ciekawe są również realia w jakich baśń została osadzona, gdyż dzieje się ona w Persji. Zło w tej baśni zostaje srogo ukarane.
Trzy prace zostały nagrodzone:
Miejsce trzecie otrzymała baśń „O jedną głowę za dużo” Wojciecha Paśnikoskiego. Jest to najzabawniejsza opowieść, pokazująca, że w życiu prawdziwa przyjaźń jest najważniejsza. To baśń bawiąca czytelnika i gdyby była bardziej rozbudowana, napisana z jeszcze kilkoma elementami humoru – mogłaby nawet konkurs wygrać. Szczere gratulacje za styl.
Miejsce drugie otrzymała baśń „Enter” Patryka Mioduszewskiego. Utwór ten mówi o współczesności – to baśń pokazująca nasze czasy, kiedy codziennie nagminnie używamy komputera, a przez to tracimy kontakt z przyjaciółmi, bo przecież na wszystko nie starcza nam czasu. Element oryginalności jest w tym utworze najważniejszy i dlatego ta baśń ciekawi czytelnika. Gratulacje za pomysł.
Pierwsze miejsce za pracę przemyślaną, dobrze zbudowaną, tylko z nielicznymi potknięciami językowymi, za pracę łączącą świat realny z nierzeczywistym, za dobro które w niej jest najważniejsze – otrzymała „Baśń niebanalna” Pauliny Tomkiewicz. Autorka nie zdecydowała się na nadanie tytułu, ale już pierwsze słowa baśni – świadczą, że założeniem Pauliny było napisanie utworu oryginalnego. To się autorce udało. Wielkie gratulacje!!!