Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
6 lutego 2018 r. Dyskusyjny Klub Książki w Filii nr 4 „rozwiązywał” kryminalne zagadki z Agathą Christie, której powieści nie tracą na popularności, a niektóre weszły w kanon lektur szkolnych.
Agatha Christie to najbardziej znana na świecie pisarka kryminałów oraz najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych. W samej Francji sprzedano 40 milionów jej książek.
Christie opublikowała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Ich akcja toczy się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, a mordercą może być tylko jeden z mieszkańców. Autorka wniosła wiele nowych rozwiązań do tradycyjnej sztuki pisania kryminałów. Niektóre z jej powieści np. „Zabójstwo Rogera Ackroyda” czy „Morderstwo w Orient Expressie” mają zaskakujące i wcześniej niespotykane w kryminałach rozwiązania.
Pisarka stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: Belga – Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw amator – panny Marple. Wiele z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych, niektóre wielokrotnie („Morderstwo w Orient Expressie”, „Śmierć na Nilu” czy „4.50 z Paddington”). Na ich podstawie powstały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe.
Pod pseudonimem Mary Westmacott, Aghata Christie wydała kilka powieści obyczajowych, które również cieszyły się popularnością, a jej sztuka „Pułapka na myszy”, wystawiona po raz pierwszy w 1952 r. w Londynie, jest nadal grana, po 20 tysiącach przedstawień.