04.12.2024
Cybinka: Promocja książki „Nigdy się n...
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Cybince, 26 listopada 2024 roku, odbyło się długo ...
Każdego roku w dniu 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Wbrew niektórym obiegowym opiniom nie jest to wymysł i relikt ideologii PRL. Przy tej okazji część społeczeństwa przy zachowaniu jak najlepszych intencji wciąż pogłębia liczne stereotypy na temat kobiet. Święto to nabrało niemal wymiaru symbolicznego w wielu krajach Europy i na świecie.
Pierwszy raz celebrowano Dzień Kobiet 28 lutego 1909 roku w USA. Dzień Kobiet ustanowiony został na pamiątkę tragicznych wydarzeń z 8 marca 1908 r. W Nowym Jorku kilkanaście tysięcy kobiet – szwaczek firmy Triangle Shirtwaist Factory zastrajkowało. Domagały się godnych warunków pracy i prawa wyborczego. W Polsce zostały zorganizowane po raz pierwszy 24 marca 1924 r. przez Centralny Wydział Kobiecy PPS. Wśród spraw podnoszonych podczas obchodów była m.in. kwestia ochrony pracy kobiet oraz problem niższych zarobków kobiet niż mężczyzn za wykonywanie tej samej pracy. Po wojnie Dzień Kobiet stał się świętem państwowym, zniesiono je dopiero w 1993 r. Jednak nie jest to święto, celebrowane wyłącznie w sercu byłego bloku wschodniego. Tego dnia bawią się między innymi Włosi, Kubańczycy, Albańczycy, Wietnamczycy, Brazylijczycy i Algierczycy. By było ciekawiej, bardzo hucznie Dzień Kobiet obchodzony jest w Zambii i Kamerunie.
Współcześnie tradycje wszędzie są niemal takie same, choć różnią się detalami. We Włoszech panie otrzymuję nie goździki, jak to jest w modzie u nas, ale gałązki akacji. Podobnie zresztą jest w Rumunii. W niektórych krajach panie wychodzą na wieczorne imprezy, by mogły, choć tę jedną noc spędzić wyłącznie we własnym gronie. Nieco inaczej Dzień Kobiet wygląda w Wielkiej Brytanii. Tu kobiety, jak i mężczyźni spotykają się na wystawach i wykładach o roli kobiety w życie społecznym, kulturalnym i naukowym. Organizuje się spotkania z zasłużonymi kobietami i rozmawia o tym, co jeszcze można poprawić, by los kobiet na świecie nie odstawał od tego, jaki przypisano mężczyznom. Oficjalnie dzień kobiet na wyspach przypada na 8 kwietnia, lecz wszelkie imprezy z nim związane organizuje się przeważnie 10 kwietnia. Poza tym wręczanie prezentów kobietom nie jest tu w modzie.
W Bibliotece w Krzeszycach obchodziliśmy święto pań wraz ze Stowarzyszeniem Strefa Aktywności Rozmaitej w ramach spotkań dla seniorów ,,Pogaducha dla ducha”. Panie wspólnie przygotowały poczęstunek, mi in. wypieki, sałatki oraz inne smakowite potrawy. Spotkanie przebiegło w ciepłym klimacie, pomimo zimowej aury za oknem, pośród refleksji i wspomnień z minionej epoki. Nie zabrakło oczywiście symbolicznego goździka, bez którego dawniej nie mogło się obyć, a także humorystycznych ciekawostek i anegdot związanych z 8 marca. Podczas wspólnego biesiadowania panie wzajemnie motywowały się do aktywności fizycznej, prezentując niektóre formy ruchu. Ćwiczenia te można wykonywać zarówno w pomieszczeniu jak i na świeżym powietrzu.
Dziękujemy paniom za zaangażowanie i wspólne celebrowanie naszego święta w przesympatycznym gronie. Wszystkim paniom życzymy wszystkiego, co najlepsze, nie tylko 8 marca!
Zespół GBP w Krzeszycach